Украинският президент Володимир Зеленски заяви днес, че се надява да посети Вашингтон в петък, за да сключи сделка за минералните ресурси със САЩ и да обсъди бъдещата помощ с президента Доналд Тръмп, предаде АФП.
Тръмп настоява Украйна да даде достъп до редкоземните си метали, за да компенсира милиардите долари военна помощ, получени в мандата на предшественика му Джо Байдън.
Високопоставен украински представители заяви пред АФП късно вчера, че Киев е съгласен с условията на сделка, при която САЩ съвместно развиват украинските природни залежи и че Зеленски може да я подпише в петък във Вашингтон.
"Много бих искал да осъществя тази визита", каза Зеленски днес пред репортери.
"Това е само началото, рамка, може да се превърне в голям успех. Този успех ще зависи от нашия разговор с президента Тръмп", допълни той.
Зеленски заяви, че приходите от сделката ще бъдат депозирани във фонд, собственост на двете държави, а Киев няма да бъде длъжник за помощта от администрацията на Байдън.
Украинският президент съобщи още, че ще пита Тръмп дали Вашингтон изобщо ще спре помощта и, ако това стане, дали Киев ще може да продължи да купува оръжие от Вашингтон.
Междувременно представител на Белия дом изрази съмнения дали поканата за Зеленски за среща с Тръмп би имала смисъл с оглед на коментарите, че сделката за полезните изкопаеми не е приключена:
"Ако украинският лидер казва, че сделката не е финализирана, не виждам защо покана би имала смисъл", каза представителят, според когото последните коментари на Зеленски предполагат именно, че споразумението не е довършено.