Eмисия новини
от часа
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пауъл: Митата могат да подхранят инфлацията, като Фед трябва да изчака, за да види тяхното въздействие

Председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл заяви в петък, че остава да се види дали тарифните планове на администрацията на Тръмп ще се окажат инфлационни и могат да доведат до по-устойчив ценови натиск, предаде Ройтерс.

"В най-простия случай, когато знаем, че това е еднократно нещо, би трябвало на му обърне сериозно внимание" и Фед няма да е необходимо да реагира с по-строга парична политика (повишаване на лихвите), каза Пауъл на сесия с въпроси и отговори по време на икономически форум в Ню Йорк.

"Но вие също искате да сте сигурни в няколко неща. Ако тарифната политика се превърне в поредица, ако увеличенията (на митата) са по-големи, това би имало значение и това, което наистина има значение, е какво се случва с по-дългосрочните инфлационни очаквания. Колко устойчиви са инфлационните ефекти?", отбеляза той.

"Искате да разгледате всички тези неща. И искате да запомните контекста, който е, че ние излязохме от много висока инфлация, но не сме се върнали напълно до устойчивата основа от 2%".

Вчера министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт настоя, че митата могат да причинят само еднократен ценови натиск, но не би трябвало да има постоянна инфлация.

"Нищо не е по-преходно от тарифите, ако е еднократна корекция на цената. Не се притеснявам от инфлацията", посочи той.

Контрастът във възгледите между Пауъл и Бесънт показва потенциала най-малкото за конфликт между централната банка и новата администрация на Белия дом, ако Тръмп в крайна сметка изпълни заплахите си да наложи големи нови митнически тарифи върху стоки за трилиони долари, които американските фирми и семейства внасят всяка една година.

Фед е отворен за възможността тарифите да променят цените първоначално, тъй като те са разпределени между вносители, износители, търговци на дребно и потребители, но не и да доведат до стабилно покачване на цените.

Но Пауъл каза, че централната банка също така ще бъде предпазлива, за да е сигурна, че знае какво се случва, без да има нужда да бърза с намаления на лихвите, докато няма по-голям яснота.

"Новата администрация е в процес на прилагане на значителни политически промени в четири отделни области: търговия, имиграция, фискална политика и регулиране", каза Пауъл в подготвените си бележки пред форума.

"Несигурността около промените и техните вероятни ефекти остава висока", посочи той и добави:

"Фокусирани сме върху отделянето на сигнала от шума, докато перспективите се развиват. Не е нужно да бързаме и сме в добра позиция да изчакаме за по-голяма яснота".

Пауъл също така обаче каза, че икономиката "продължава да е в добро положение", въпреки че данните сочат възможно забавяне на потребителските разходи и "повишена несигурност относно икономическите перспективи" сред бизнеса и фирмите.

"Остава да се види как тези развития могат да повлияят на бъдещите разходи и инвестиции", каза той.

Ключовите индикатори остават стабилни, добави Пауъл, с продължаващ, макар и неравномерен напредък по отношение на инфлацията и продължаващо увеличаване на работните места.

След като правителството на САЩ в петък отчете увеличение от 151 000 работни места през февруари, Пауъл отбеляза, че икономиката добавя „солидни“ 191 000 работни места на месец от септември насам.

Пазарите на акции на Уолстрийт реагира позитивно на коментарите на Пауъл, заличавайки първоначалния пореден натиск от продажби в началото на петъчната търговия.

Час преди края на петъчната търгови индексът DJIA се повишава с 0,5% (с 270 пункта), широкият индекс S&P500 - с 0,52%, а технологичния индекс Nasdaq - с 0,7%.

Въпреки това и трите основни фондови индекса са на път да отбележат солидни седмични загуби, като DJIA и S&P500 могат да паднат с 2-3% - най-солиден техен спад от септември 2024 г. насам, докато индексът Nasdaq се очертава да загуби около 4% от стойността си.

Финансовите пазари залагат, че Фед ще прибегне до ново понижение на лихвите през юни, като те очакват, че до края на 2025 г. федералната фондова лихва, която сега е  в диапазон 4,25-4,50%, ще бъде понижена с общо 75 базисни пункта (с 0,75%).

Графика на индекса S&P500 и 200-дневна пълзяща средна


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна