Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разговорът между Тръмп и Путин е приключил

| обновено на 18.03.25 в 18:49
Президентите на Русия Владимир Путин (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп - архивна снимка
Снимка: БТА

Разговорът между президентите на САЩ и Русия Доналд Тръмп и Владимир Путин е приключил, съобщи АФП, като се позова на руски държавни медии, които от своя страна цитират говорителя на Кремъл Дмитрий Песков.

"Разговорът приключи“, цитира държавната агенция ТАСС думите на говорителя на Путин.

Разговорът започна в 16 ч. българско време и продължи около 2 часа и половина.

Той се провежда на фона на опитите на САЩ да убедят Русия да се съгласи на 30-дневно прекратяване на огъня с Украйна, отбелязва АП.

Десет минути преди началото на разговора си с Тръмп Путин приключи своето участие в среща с Русия съюз на индустриалците и предприемачите, посочва ТАСС.

Прекратяването на огъня все още е далеч от гарантирано. Киев се съгласи да спре сраженията за 30 дни и да започне преговори с Русия повече от три години след нахлуването на Москва, но Путин постави редица услови, коментира "Франс прес".

Тръмп каза в своята социална мрежа Truth Social късно в понеделник, че "много елементи от окончателното споразумение са договорени, но много остава" за уреждане, допълва агенцията.

Украинският президент Володимир Зеленски от своя страна предупреди, че Путин не иска мир и се опитва да постигне по-добра военна позиция преди всяко спиране на битките, пише още АФП.

Все още няма официални изявления от Белия дом и Кремъл какво е било съдържанието на разговора между двамата президенти и дали има напредък в усилията да бъде постигнато примирие в Украйна.

Кирил Дмитриев - специалният пратеник на Путин - бе сред първите официални лица, които реагираха. 

"Под ръководството на президента Путин и президента Тръмп светът стана много по-безопасно място днес," написа Дмитриев в социалната мрежа Х.

Путин и Тръмп имаха подробен, "откровен“ разговор за Украйна, посочиха от Кремъл, цитирани от АФП.

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна