До момента това е най-скандалният ден за администрацията на Тръмп от началото на втория му мандат, който е пълен с противоречиви действия. Последното по-значително е, че федерален съдия нареди на администрацията да запази чатовете в групата в Сигнал за военните операции в Йемен. Защитата има срок до понеделник да посочи какви стъпки са предприети, за да се запази въпросната комуникация.
Демократи поискаха разследвания и уволнение на ключови фигури в чата, включително съветникът по сигурността Майк Уолц и министърът на отбраната Пийт Хегсет с довода, че са изложили на риск американски животи и националната сигурност.
Администрацията на Тръмп все още търси най-подходящия подход. Ситуацията пред тях е била следната - журналистът от Атлантик е бил ненадейно включен в чат, в който топ официални лица са говорили за готвено военно нападение по хутите в Йемен. Говорили са по платформа, която според експерти е уязвима на хакери. Това става на фона на продължаващата с години критика на републиканци спрямо използването от Хилари Клинтън частен имейл сървър. Критиката бе, че с това Клинтън е застрашила националната сигурност и че разкритието е трябвало да доведе до по-сериозни наказания и дори затвор за Клинтън.
Какъв бе подходът в техния кризисен пиар:
Казаха, че е в чата е имало сензитивна, но не и класифицирана информация;
Критикуваха журналиста, който е бил ненадейно добавен като го обявиха за преднамерен и анти-Тръмп;
Подчертаха успеха на нападението и казаха, че никой не е пострадал от това;
Коментираха, че на случая се придава по-голямо значение, отколкото заслужава;
Президентът Тръмп изтъкна, че не е знаел.
Основните теоретични указания за комуникация в случай на криза като тази е да бъдеш прозрачен, да действаш бързо, да рамкираш проблема, да се вслушаш в реакцията на хората, да се извиниш, да кажеш, че работиш за поправяне на грешката и да поемеш ангажимент това повече да не се случи. В този случай виждаме основно работа за рамкиране - усилията са насочени към създаване на образ, в който това, което е станало е нещо лошо, но не е толкова лошо, че да е криза.
Първоначалният подход бе този, но промяната на рамката от криза в просто негативно събитие не използва достатъчно силни аргументи. От администрацията на Тръмп казват, че класифицирана информация не е споделяна. Тук тълкуването е спорно, защото за някои посочването на прецизна информация за оръжия, цели и време би трябвало да е класифицирана, защото може да попречи на операцията и да застраши живота на участващите в нея.
Другият елемент, който отслабва аргументите е подходът на републиканците по подобен случай в миналото. Като стана дума за частния имейл сървър на Клинтън тогава нямаше данни нещо лошо да е произтекло от това, но Тръмп и други републиканци посочиха, че небрежността има потенциал за нанасяне на вреди, които трябва да се вземат преди. И както стана ясно тогава дори имаше искания Клинтън да лежи в затвора.
Темата за Сигнал гейт няма изгледи скоро да отшуми и в тази връзка за един по-успешен кризисен пиар администрацията може би ще трябва да намери друг подход, който да включва нещо повече от прерамкиране на тази криза. Например, да се покаже на критиците, че участващите осъзнават грешката, искрено съжаляват, разбират притесненията на отсрещната страна и че предлагат конкретни стъпки да предотвратят подобни случаи в бъдеще. Теоретически погледнато подобна смяна в курса би им помогнала.
Чуйте повече подробности по тази и други теми от седмицата в звуковия файл.