Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Габрово се сформира втора енергийна общност

Снимка: Pixabay

В Габрово се сформира втората енергийна общност, по инициатива на общинската администрация. Основната цел е осигуряване на ползи за членовете чрез производство и ползване на енергия от възобновяеми източници.

Година след създаването на първата енергийна общност в Габрово и изграждането на соларна инсталация на покрива на регионалното депо за неопасни отпадъци, създаването на вторият енергиен кооператив предстои.

Този път водещ в процеса е дружеството "Общински пътнически транспорт" и на покрива на една от сградите му ще бъде монтирана системата от слънчеви панели - по-голяма от първата и с мощност 150 киловата. Прогнозната стойност на инвестицията е близо 220 хиляди лева.

Предстои да бъде обявена поканата за набиране на участници в кооператива. Те могат да са физически лица, местни органи, неправителствени организации и малки и средни предприятия.

Предвижда се около половината от произведена енергия да се ползва от дружеството, което разполага с електрически автобуси, а останалата - от членовете на общността.

По публикацията работи: Светлин Божков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна