До деня, предшестващ обстрела на седалището на ООН в Ивицата Газа, в който загина българинът кап. Марин Маринов, израелците са се намирали в съседна сграда и чудесно са знаели, кой се помещава там. И на следващия ден са обстрелвали сградата, съобщи в интервю пред БНР Н.Пр. доктор Насри Абу Джайш, посланик на Държавата Палестина в София.
В предаването "РадиоТочка" той заяви, че когато ООН излязоха с окончателно мнение, вече са имали и тази информация.
Дипломатът разказа подробности за продължаващата война в Ивицата Газа и каза, че към момента там има остра хуманитарна криза и най-много хората се нуждаят от лекарства и медикаменти.
"Хуманитарната криза е в резултат на окупацията и доведе до пълна разруха в Ивицата Газа. Това, че нещата отново се върнаха към военни действия, се дължи на окупацията и военните действия, довели и до гибелта на Марин Маринов. Още в първия ден след неговата гибел ние излязохме със съобщение от посолството на Държавата Палестина в София и казахме, че смъртта му в е резултат от израелски обстрел, довел до тези трагични събития. С разследването, проведено от ООН, беше доказано, че българският гражданин, когото ние наричаме български герой, е загинал вследствие на обстрел на израелските въоръжени сили", каза посланикът.
Той обясни и кой може да прави разследване, защото според МВнР на България това е само Израел:
"Нека бъда съвсем откровен, имаме арабска поговорка: "Виждаме вълка и след това вървим по следите му, докато говорим". Правото на това разследване принадлежи на ООН. Израелската страна е тази, която нападна седалището на ООН и не би трябвало да има право да провежда разследване. Разследването, което проведе ООН в рамките на седмица, излезе с категорични изводи, че българският гражданин бе убит и петимата му колеги са ранени от израелска стрелба".
Н.Пр. д-р Насри Абу Джайш сподели, че голяма част от служителите на ООН са изтеглени в момент, когато там се развива остра хуманитарна криза и има нужда от тях.
"Ние се нуждаем от помощта, която ни оказват ООН от самото начало. Израел се опитва да осуети дейността на служителите на ООН и за нас е тежко да чуем, че се намалява съставът на тези служители, където има нужда от тях", каза още той.
А за българска помощ за Палестина дипломатът обясни:
"Ние сме благодарни на това, което оказва България на палестинския народ. Аз съм уверен, че България ще окаже помощ, имаме пряка връзка и преки обаждания от Президентството и от МВнР. И се надяваме, че това ще се задвижи в скоро време, когато бъдат уточнени бюджетните разходи".
И бе категоричен:
"Ако можеше час по-скоро да спре войната. Работата е там, че споразумението, подписано под егидата на САЩ, Катар и Египет, вече не се спазва и не се спазва от страна на Израел".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
-----------------
Прилагаме и позиция на посланика на държавата Израел у нас Йоси Леви Сфари
Представителят на Палестина в България отново последва познатия модел: разпространявайки неверни обвинения срещу Израел, особено сега, когато трагичната смърт на български гражданин предоставя възможност за експлоатиране на обществените емоции.
Израел подробно разгледа инцидента, довел до смъртта на Марин Маринов, и потвърди, че няма израелско присъствие или военна активност в района.
Въпреки това, ООН, още преди да стартира своето разследване, побърза да хвърли вината на Израел без никакви доказателства. Ясно е, че ООН не желае да държи "Хамас" отговорен, вероятно поради притеснения за сигурността на своите служители.
Представителят на Палестина не успя да представи никакви доказателства за неверното си твърдение, че израелската армия е била в близка сграда, ден преди това. С оглед на отсъствието на представители на палестинската автономия в Газа, неговите обвинения са безпочвени и трябва да се разглеждат като част от пропагандата на "Хамас".
Докато изразява съжаление за страданията в Газа, той удобно игнорира факта, че "Хамас" — групировката, която управлява Газа, е отговорна за тези страдания.
Той също така не спомена за продължаващия отказ на "Хамас" да освободи 59-те заложници, които все още са в плен. Вместо да осъди действията на "Хамас", той фактически действа като негов говорител, отклонявайки вината и защитавайки самата групировка, която продължава да тероризира както израелци, така и палестинци.
Важно е също да припомним, че Палестинската автономия, нейният президент и представителите ѝ, никога не осъдиха клането на 7 октомври, с което бе започната тази война.