Кипър посреща с оптимизъм активния туристически сезон, който официално започва от 1 април и продължава до края на октомври. Обнадеждаващи индикации дава увеличението на ранните резервации за летните месеци с 6% спрямо миналата година, съобщиха от Кипърската хотелиерска асоциация.
С увеличения брой туристи през първите три месеца на годината и ръста на предварителните резервации прогнозите са, че 2025-а ще бъде добра година за кипърския туризъм и ще продължи да стимулира икономиката и заетостта в сектора, заяви генералният директор на Кипърската хотелиерска асоциация Христос Ангелидис.
Заетостта в хотелите през април се очаква да бъде значително по-висока в сравнение с миналата година заради почивните дни за православния и католическия Великден, които сега съвпадат.
Въпреки че посещенията на туристи се увеличават, средната продължителност на ваканцията на острова намалява – тя става 7 дни, при 10 дни през 2019 г.
През този сезон Кипър се стреми да засили присъствието си на ключови и нововъзникващи пазари. Най-много гости се очакват от Великобритания, Израел, Полша, Гърция, Германия и Франция. Някои от тях ще увеличат значително потока си към острова, като от Германия ще пристигнат допълнително 55 000 туристи.
Миналата година бе рекордна в Кипър по брой пристигания и приходи от туризма.