Съществуват нови опасения, че микропластмасата оказва все по-голямо влияние върху здравето на световното население, като създава опасност от епидемия от инсулт, съобщи агенция БГНЕС.
Малките фрагменти от пластмаса са станали повсеместно разпространени в околната среда и в телата ни. Според ново изследване, представено на годишната научна сесия на Американския колеж по кардиология, по-високата експозиция на тези микропластмаси, които могат да бъдат неволно консумирани или вдишани, е свързана с повишено разпространение на хронични незаразни болести.
Изследователите заявиха, че новите констатации допълват малкия, но все по-нарастващ брой доказателства, че замърсяването с микропластмаси представлява нова заплаха за здравето.
Микропластмасата, определяна като фрагменти от пластмаса с диаметър между 1 нанометър и 5 милиметра, се отделя при разпадането на по-големи парчета пластмаса. Те идват от много различни източници, като например опаковки на храни и напитки, потребителски продукти и строителни материали. Хората могат да бъдат изложени на микропластмаса във водата, която пият, в храната, която ядат, както и във въздуха, който дишат.
Проучването изследва връзките между концентрацията на микропластмаса във водните басейни и разпространението на различни здравословни състояния в общностите по източното, западното и крайбрежието на Мексиканския залив, както и по някои езерни брегове в Съединените щати в периода 2015-2019 година.
Въпреки че не е възможно напълно да се избегне поглъщането или вдишването на микропластмаса, когато тя присъства в околната среда, като се има предвид колко вездесъща и миниатюрна е тя, изследователите заявиха, че най-добрият начин да се сведе до минимум излагането на микропластмаса, е да се ограничи количеството на произвежданата и използваната пластмаса, както и да се осигури правилното ѝ изхвърляне.