"Ден на освобождението" - така президентът на Съединените щати Доналд Тръмп нарече днешния ден, в който ще обяви нови мита върху чуждестранния внос. Една от целите им е подпомагане на американската индустрия.
Другата цел на новите мита е да отговорят реципрочно на облагането на американския износ от страна на чужди правителства. Новите американски мита ще влязат в сила незабавно.
Самият Тръмп публикува рано сутринта в социалната си мрежа "Трут Соушъл" кратък текст с главни букви "Денят на освобождението е в Америка!".
"Нюзуик" коментира, че целта на американската администрация е да реши проблема с това, което вижда като дълготраен дисбаланс в международната търговия. Още през февруари от Белия Дом заявиха, че "Съединените щати са една от най-отворените икономики в света, но нашите търговски партньори държат пазарите си затворени за нашия износ".
Изданието цитира примери, сред които 10 процентовото мито, налагано от Европейския съюз върху вноса на американски автомобили, срещу 2,5 процента, с които САЩ облагат европейския автомобилен внос, а също и 100 процентното индийско мито върху вноса на американски мотоциклети.
Очаква се новите американски мита да засегнат силно ключови търговски партньори на Вашингтон като ЕС, Канада, Мексико и Индия, които обаче имат и сериозен дисбаланс в търговията със САЩ. Някои от тях обещаха въвеждането на ответни мерки.
Междувременно някои американски икономисти изразиха опасения, че новата митническа политика може да доведе до международна търговска война и да увеличи шансовете за рецесия в САЩ.
Ден преди въвеждането на митата от Белия Дом обаче заявиха, че планът на Доналд Тръмп за превръщането на Америка в производствена суперсила ще проработи и той няма да навреди на американската икономика.
От утре в сила влиза и 25 процентното мито върху вноса в САЩ на леки коли от чужбина, а в средата на март Вашингтон прие 25-процентен налог върху вноса на стомана и алуминий от цял свят. През март САЩ обложиха с 20 процента целия китайски внос, което предизвика ответни мита от Пекин.