На Световния ден на здравето ви разказваме за едно типично женско заболяване, след най-честите заболявания на пикочно-половата система - циститът.
Като основни причинители се считат - инфекциозни агенти, химически и травматични увреждания, вследствие на което възниква възпаление на лигавицата на пикочния мехур.
Данните сочат, че около 80% от жените поне веднъж в живота си се сблъскват с цистит, а честотата му се увеличава след полово съзряване, както и през второто и третото десетилетие от живота.
"Има известна сезонност, като през лятото и есента оплакванията зачестяват, най-често при при младите жени. Най-популярните видове цистит са т.нар. инфекциозни цистити или причинени от бактерии, каза за БНР д-р Зорка Угринова, специалист по обща медицина и клинична хомеопатия.
"В 80% от случаите причинител е бактерията E. coli, а в 5–15% – Staphylococcus saprophyticus. Ешерихия коли обитава най-често чревната ни флора, и попадайки в стерилния урогенитален апарат, предизвиква неприятни сиптоми. Първият симптом е честият позив за уриниране, той е съчетан понякога и с парене, сърбеж, дискомфорт, чувство за недоизхождане, чести пориви и през нощата.
Жената се обръща най-често към общопрактикуващият лекар, който трябва да назначи изследване на обикновена или стерилна урина. До излизането на резултатите жената може да приема различни симптоматични лекарства, билкови чайове, хранителни добавки, пробиотици.
Ако изследването установи наличие на бактерия в количество по-голямо от 10 на пета, а от лабораторията са подали и точна антибиограма, жената ще трябва да проведе задължително антибиотично лечение от пет до 10 дни, поясни д-р Угринова.
Обичайното лечение с антимикробни препарати често нарушават нормалната вагинална флора, което улеснява повторната поява на цистит.
"За рецидивиращ цистит говорим, когато една жени има два или повече епизода на остър цистит за 6 месеца или три или повече епизоди на остър цистит за година.
Като лекар хомеопат точно тези пациенти най-често търсят моята помощ - жени, които през месец - два изпадат в състояние на тези оплаквания.
Хомеопатията се включва тогава, когато жената с рецидивиращ цистит има остър епизод, се предписват медикаменти, които бързо облекчават състоянието. Включват се един или три препарата, които дадени на чести приеми в рамките на 24 часа ще облекчат симптомите на жената. Това в случаите, когато не се налага антибиотино лечение.
Другата голяма група жени, които търсят нашата помощ са тези между пристъпите - когато в момента няма дискомфорт. Тогава схемата на лечение е по-различна - предписват се по индивидуално действащи лекарства, които се приемат всеки ден в рамките на три до 6 месеца. Тогава се избягват резицидите от цистит, посочи още д-р Зорка Угринова.
По думите й причините за остър циститът също са и системното измръзване, лек спад на имунната система, посещението на басейни, също спада към рисковите фактори. Това е незаразно заболяване, но изисква промени в хигиенно-диетичния режим на жената.
"Важно и за лечението, и за профилактиката е приемът на много течности. По преценка на лекуващия лекар може да се съчетаят конвенционалното и хомеопатичното лечение. При бременни жени и при кърмещи жени те могат да спокойно да се доверят на хомеопатията, каза още д-р Угринова.
Според д-р Угринова при профилактика на рецидивиращите цистити има палитра от възможностив хомеопаитята, които обхващат жената като цяло.
Сред причините за рецидивиращ цистит е неправилното или недоброто лечение. Това включва спиране по-рано от предписанието на лечението, на второ място е замърсяването - недобра лична хигиена, ползване на общи тоалетни, басейни, при полов акт, а също значение има имунната система и лигавичния имунитет на жената.
"За съжаление, наблюдаваме прояви на остър и рецидивиращ цистит и при малки момиченца. Би могло детето да има подлежаща аномалия в урогениталния апарат, а при бебета или малките момиченца много трудно се взема урина, общото състояние на децата бързо се влошава.
Голяма част от острите цистити остават неразпознати в доболничната помощ и това дете стига стига до сериозни медикаменти и до хоспитализация.
Пикочният мехур би могъл да се възпали от първия ден на раждането на детето - ако са били подложени на лечение в болница, на катетаризация, или на други медицински процедури - това са все рискови фактори. Затрудненото взимане на урина от бебетата води до забавяне на поставянето на диагнозата и на лечението.
На различни форми на "Училища за родители" аз мои колеги алармираме, че пикочните инфекции при децата са втората по честота инфекция в детска възраст и причина детето да има общо непразположение и висока температура, така че се стремим да информираме и образоваме младите родители, за да бъдат подготвени, обобщи д-р Угринова.
Проучване, проведено в Швейцария сред жени с рецидивиращи цистити, показва, че индивидуализираното хомеопатично лечение може значително да намали честотата на инфекциите. При пациентки, които преди това са имали рецидиви всеки месец, хомеопатията е намалила необходимостта от антибиотици до по-малко от три пъти годишно. Освен това 75% от жените в проучването не са получавали нови инфекции и не са приемали антибиотици в продължение на повече от 1,5 години.
Още по темата слушайте в интервюто на Гергана Хрисчева с д-р Зорка Угринова за БНР.