Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китай: САЩ използват митата като оръжие

""Вратата е отворена" за преговори със САЩ, но Пекин обеща да устои на натиска

Лин Цзян, говорител на китайското МВнР
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Китай обвини Съединените щати, че използват митата като "оръжие", за да окажат по-голям натиск върху страните по света и "да търсят егоистични печалби".

"Този ​​ход е срещу целия свят, не само срещу Пекин. Каузата на САЩ не печели подкрепата на хората и ще завърши с провал", каза говорителят на китайското външно министерство Лин Цзян на брифинг за пресата.

Той посочи за пореден път, че в търговските войни "нямат победители", подчертавайки, че Китай не желае да води борба със САЩ, "но не се страхува, когато те се изправят пред нас".

Ли Цзян добави, че контрамерките на Пекин имат за цел да защитят суверенитета на Китай и "общите интереси на международната общност".

Говорителят подчерта, че Вашингтон трябва да "покаже отношение на равенство, уважение и взаимна изгода, ако иска да разговаря", след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви снощи, че е готов да обсъди търговските отношения с китайския си колега Си Цзинпин.

В сряда Доналд Тръмп обяви 90-дневна пауза на реципрочните мита, наложени на десетки държави, но в същото време обяви, че вдига допълнително митата за китайските стоки на цели 125%.

В публикация в социалните медии президентът на САЩ цитира "липсата на уважение" на Пекин към световните пазари, като мотив за това свое решение, което влезе в сила незабавно. Тръмп оправда увеличението на предишно наложените от него мита върху Китай в размер на 104% с твърдението, че Пекин отдавна е "ограбвал" Съединените щати и че новата тарифна ставка ще помогне за възстановяване на търговия баланс между двете водещи световни икономики.

Самото решение на Тръмп беше факт, след като Китай обяви ответни мита от 84% за американските стоки.

На вчерашна пресконференция Тръмп обаче каза, че очаква да договори "справедливи" търговски сделки с всички страни, които бях цел на неговите реципрочни мита, включително с Китай.

Той дори отново говори с приятелски думи за китайския президент Си Цзинпин, определяйки го като най-умния човек в света, и повтори, че "Китай наистина иска да сключи сделка, но те просто не знаят как да го направят".

От китайското министерство на търговията заявиха днес, че "вратата за диалог е отворена, но диалогът трябва да е на базата на взаимно уважение, равнопоставеност".

"Надява се, че САЩ ще действат в този дух, за да си сътрудничат. Натискът, заплахите и изнудването не са правилният начин за справяне с Китай. Непоколебимо ще се справяме добре със собствените си дела, ще се предпазим от несигурността на външната среда. Уверени, че външната търговия може да се справи с различни рискове и предизвикателства", се посочва още в изявлението на министерството на търговията.

Междувременно говорителят на китайското външно министерство отбеляза днес, че обвинението на Съединените щати, че Китай е виновен за загубата на конкурентното си предимство в корабоплаването, няма фактическа основа.

Проучванията в САЩ показват, че тяхната корабостроителна индустрия е загубила конкурентното си предимство преди много години, каза Ли Цзян, но без да уточнява за кои проучвания става въпрос.

Повод за последните му коментари беше подписната в сряда от президента на САЩ Доналд Тръмп изпълнителна заповед, насочена към съживяване на американското корабостроене и намаляване на влиянието на Китай върху световната корабна индустрия.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна