Водещите германски икономически институти намалиха прогнозата си за растежа на най-голямата европейска икономика до едва 0,1% от 0,8%, според техните очаквания през септември, като те взимат предвид само вече действащите американски мита по отношение на стоманата, алуминия и автомобилите, съобщава Ройтерс.
Силното зависимата от износа Германия е единствената икономика от групата на Г-7, която отбелязва свиване на БВП през последните две години.
"Реципрочните" мита на президента на САЩ Доналд Тръмп все още могат да нанесат сериозен удар на германската икономика, като вероятно "удвоят отрицателния ефект", посочиха петте водещи института Ifo, DIW, IWH, IfW и RWI, чиито прогнози се използват при изработването на за собствените прогнози на министерството на икономика.
Новите прогнози на икономическите институти включват тарифите на САЩ от 25% върху вноса на алуминий, стомана и автомобили от ЕС, които мита все още са в сила, но тези прогнози не отчитат т.нар. реципрочни митата от 20% върху всички европейски стоки, които бяха обявени от Доналд Тръмп на 2-ри април, но на 8-и април бяха временно преустановени за 90-дневен период.
Ако тези прогнози се потвърдят и реципрочните мита действително влязат в сила, Германия може да се окаже в рецесия за трета поредна година за пръв път в следвоенната история, отбелязва Ройтерс.
За 2026 г. немските институти прогнозират икономически растеж от 1,3% - без промяна спрямо предишната прогноза през миналия септември.
Икономическата слабост също така се очаква да окаже влияние върху германския пазар на труда. Безработицата се очаква да се повиши тази година до 6,3% от 6,0% през 2024 г., преди да спадне до 6,2% през следващата година.
Инфлацията в Германия пък се очаква да достигне 2,2% тази година, преди да спадне до 2,1% през 2026 г.
"Агресивната търговска политика на Тръмп е да държи под напрежение и несигурност глобалната икономика", каза Клаус Вайерщрас от изследователския институт IHS
"Допълнителните търговски бариери са значително бреме за световната икономика, особено поради тяхната непредвидимост. Промените в тарифите могат да се случват практически ежедневно, което да увеличи несигурността на икономическата политика в безпрецедентна степен", посочи той.
В сряда германските консерватори под ръководството на Фридрих Мерц постигнаха споразумение за коалиция с лявоцентристките социалдемократи, целящо съживяване на растежа в най-голямата икономика в Европа.
След изборите през февруари консерваторите, водени от кандидат-канцлера Мерц, и социалдемократите обявиха фонд от 500 милиарда евро за инфраструктура и радикални промени в правилата за заеми, или на т.нар. "дългова спирачка", за да подпомогнат отбраната и да съживят растежа.
Фискалният пакет вероятно ще доведе до допълнителни държавни разходи от 24 милиарда евро през 2026 г., добавяйки половин процентен пункт към икономическия растеж, посочиха водещите институти в своя последен доклад.
Торстен Шмид от института RWI, предупреди, че допълнителните разходи в области като гражданското строителство и отбраната трябва да бъдат извършени с течение на времето. Новото правителство "трябва да упражни известна преценка тук, за да насочи средствата по такъв начин, че те да насърчават растежа в реалната икономика, а не просто да се изпарят в ценови ефекти", каза той.