Доларът поевтинява към 6-месечно дъно спрямо редица други водещи валути с оглед на опасенията относно доста волатилната търговска политика на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп.
Изненадващо рязкото забавяне на американската инфлация през март до 2,4% и на основната инфлация до 4-годишно дъно от 2,8% също допринася за поевтиняването на долара, тъй като сякаш увеличава шансовете за по-скорошно понижение на лихвите на Фед, въпреки че все още централната банка на САЩ е в режим на изчакване, за да оцени проинфлационния ефект от тарифната война на Тръмп най-вече с Китай, но и на базовото мито от 10% върху вноса от целия свят.
Вчера Тръмп постави на пауза за 90 дни височките реципрочни мита спрямо десетки важни търговски партньори на САЩ, но в същото време вдигнали бруталното лихвите за китайски стоки до 125%.
Индексът на долара спрямо други шест валути (евро, британски паунд, японска йена, канадски долар, шведска крона и швейцарски франк) се понижава в четвъртък с 1,35% към 101,50 пункта - близо до 6-месечното дъно около 101,27 пункта от 3-ти април.
Графика на долара спрямо кошница от валути
Еврото поскъпва с цели 1,7% обратно към тазгодишния връх от 1,1146 долара, достигнат в началото на месеца и най-високо ниво за единната валута от октомври 2024 г. насам.
Британската лира пък се повишава с 0,83%, докато японската йена поскъпва с 1,9% към 144,90 йени за един щатски долар. Швейцарският франк, който заедно с йената се ползват със статута на "валути-убежище" при геополитически и търговски трусове, пък поскъпва с цели 2,33% към 0,8370 франка за един щатски долар.
Китайската валута обаче падна за кратко до най-ниско ниво от декември 2007 г. около 7,42 юана за долар.
Централната банка на Китай намали насоките за официалния курс на юана за шеста поредна търговска сесия в четвъртък, сигнализирайки за намерение да позволи много постепенно обезценяване на местната валута.
Инвеститорите са в очакване да видят дали китайските власти използват обезценяването на тяхната валута като част от търговската си война със САЩ.