Нарастващо мнозинство от висшите бизнес ръководители на Америка вече очакват икономиката на САЩ да навлезе в рецесия в близко бъдеще, според проучване, публикувано в понеделник и цитирано от CNBC.
От повече от 300 изпълнителни директори, анкетирани през април, 62% казват, че прогнозират рецесия или друг икономически спад през следващите шест месеца, според проучването на Chief Executive - индустриалната група, която проведе проучването. Това представлява сериозно увеличение спрямо аналогично проучване през март, когато 48% от изпълнителните директори прогнозира скорошна рецесия.
Данните от проучването на Chief Executive подчертават нарастващата загриженост в корпоративна Америка относно бъдещето на икономиката на САЩ. Страховете за предстояща рецесия достигнаха "точката на кипене" през последните две седмици, тъй като тарифната политика на президента Доналд Тръмп за активиране на конкретни мита, последвано от дезактивиране на някои от тях засили нестабилността на финансовите пазари и предизвика паника сред някои потребители.
Всъщност около три четвърти от анкетираните изпълнителни директори казаха в последното проучване на Chief Executive, че митата ще навредят на бизнеса им през 2025 г. Около две трети пък казаха, че не подкрепят предложените от Тръмп налози, много от които в момента се намират "на пауза".
Месечното проучване, което се провежда от 2002 г. насам, включва няколко точки с данни, които рисуват тревожна картина за това как най-изтъкнатите бизнес лидери на Америка гледат на икономиката.
Индексът на възгледите на главните изпълнителни директори за текущите бизнес условия се понижи през април с нови 9%, продължавайки своя спад след срива с 20% през предходния месец, като сега този индекс се намира на най-ниското си ниво от първите месеци на коронавирусната пандемия през 2020 г.
Относно прогнозите за бизнес условията за следващата година, изпълнителните директори запазиха мнението си без промяна спрямо това през март. но този показател все пак се намира в най-ниското си ниво от края на 2012 г. и се е понижил с около 29% от края на 2024 г. насам.
Проучването също така установи, че повече от четирима от всеки петима главни изпълнителни директори прогнозират скок на бизнес разходите през тази година, което не е изненадващо предвид продължаващите преговори за митата между администрацията на Белия дом и останалите търговски партньори на САЩ. Около половината изпълнителни директори прогнозират, че процентът на увеличение на разходите ще бъде двуцифрен.
В този смисъл само 37% от анкетираните бизнесмени вярват, че печалбите на техните компании ще се увеличат. Това е рязък спад от 76%, които са дали този отговор през януари 2025 г.
Последното проучване на Chief Executive включва и някои позитивни неща. Малко над половината от респондентите казаха, че предвиждат подобряване на бизнес условията през следващата година, което е увеличение от така смятащите 39% месец по-рано.
Много изпълнителни директори могат да получат и някои тарифни облекчения. Късно в петък Тръмп обяви, че смартфоните и компютрите ще бъдат освободени от мита, въпреки че министърът на търговията Хауърд Лутник и самият американски президент казаха в неделя, че тези изключения ще бъдат временни.
Днешното проучване на Chief Executive идва на фона на изявления от редица бизнес лидерите на САЩ за предупредителни сигнали за икономическото бъдеще на страната.
Изпълнителният директор на най-голямата по активи американска банка JPMorgan Chase - Джейми Даймън предупреди миналата седмица, че предупреди икономиката на САЩ вероятно ще се насочи към рецесия с оглед на митата на Тръмп.
Главният изпълнителен директор на най-големия инвестиционен фонд BlackRock - Лари Финк също предупреди, че икономиката на САЩ може вече да е отслабнала до точката на отрицателен растеж.
"Мисля, че сега сме много близо, ако не и в рецесия", каза Финк миналия петък за CNBC.
Днес пък главният изпълнителен директор на банката Goldman Sachs Дейвид Солом също прогнозира, че перспективите за рецесия "са се увеличили" и че има и нарастващи очаквания, че световната икономическа активност ще се забави.