През февруари 2025 г. индустриално производство в еврозоната и в целия ЕС се повиши за втори пореден месец, при това по-силно от очакваното, пораждайки надежди, че секторът е достигнал дъното след двегодишна рецесия, показват данни на Евростат. Търговската и тарифна политика на САЩ обаче представлява сериозен риск пред плахото възстановяване на европейска индустрия.
В България производството през февруари обаче отбеляза спад за пети пореден месец, според данните на Евростат.
Индустриалното производство в еврозоната се повиши през февруари 2025 г. с 1,1% на месечна база (при очаквания за доста по-скромен растеж с 0,3%) след повишение с 0,6% през януари, а в рамките на целия ЕС - с 1.0% след слабо нарастване с 0,1% месец по-рано.
Повишението се дължи в най-голям степен на ръст при производството на недълготрайни потребителски стоки, както и на повишение на производството на капиталови стоки и на енергия, но при понижение на производството на дълготрайни потребителски стоки.
Най-солидно понижение на месечна база отбеляза производството в Ирландия (скок с 10,8%), Белгия (със 7,4%) и Люксембург (с 6,35), докато най-силно понижение на индустриалното производство беше отчетено в Хърватия (спад с 3,95), Гърция (с 3,6%) и Румъния (с 2,1%).
Графики на индустриалното производство в ЕС и еврозоната
Промишленото производство в България на месечна база обаче се понижи през февруари за пети пореден месец, като се сви с 0,7% след спад с 2,1% през януари.
Спрямо година по-рано (спрямо декември 2023 г.) производството в еврозоната се сви с 2,0%, а в целия ЕС - с 1,7 на сто.
На годишна база индустриалното производство в България отбеляза спад през февруари с 4,7% след понижение с 3,3% през януари, като по-голям спад беше отчетен единствено в Унгария (понижение с 8%).
Индустриално производство в ЕС през февруари 2025 г. (спрямо година по-рано)