Бъдещето на ядрената енергия, образованието и изкуствения интелект обсъдиха експерти от ЦЕРН и Силициевата долина на специален форум в София (Fusion Future Conference - FFC).
Учени, бизнес лидери и представители на институциите дискутираха ключовата роля на ядрения синтез в глобалната енергийна трансформация и възможностите за развитие пред българските студенти.
Събитието се проведе в институт GATE – първият център за върхови постижения за големи данни и изкуствен интелект в Източна Европа.
Беше представена Alpha-E – авангардна платформа за образование и изследвания в областта на ядрената енергетика, базирана на сливането на леки ядра и разработена в Силициевата долина, съвместно с Оксфордския университет и MIT.
В продължение на една година студентите във Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" ще имат възможност да работят с платформата, анализирайки реакции на синтез, разработвайки физични модели и прилагайки AI алгоритми за оптимизация и прогнозиране. Как работи платформата демонстрира Искрен Ванков – ученик на Теодосий Теодосиев – Тео, част от висшия мениджмънт на една от високотехнологичните компаниите в Силициевата долина.
"Важно е да видим какво можем да направим заедно в тази област. Имам предвид различни изследователски институти, включително и със Софийския университет. Да достигнем до интересни резултати заедно", отбеляза пред БНР-Радио София Искрен Ванков. И обясни, че платформата, с която ще работят българските студенти, е компактен акселератор, машина, която може да създаде различни видове термоядрен синтез с цел изследователска и научна дейност. Освен това учени очакват тази машина да бъде създател на данни за изкуствени интелекти.
Съществуват два основни подхода за получаване не енергия с термоядрен синтез. Светът би се променил, а човечеството може много да спечели, ако учените достигнат до желаната цел - тогава енергията ще бъде не само евтина и неизчерпаема, а и напълно чиста, подчерта Ванков.
Повечето изследователи докладват, че първите прототипи за хората, не в лабораториите, ще се появят в десетилетието след 2030 година.
Чуйте разговора на Катя Василева.