Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция глоби известни марки обувки - не посочили, че използват свинска кожа

Илюстративно изображение
Снимка: Pixabay

Министерството на търговията на Турция е наложило глоби на няколко известни марки за обувки заради това, че не са посочили, че използват свинска кожа в изделията си, информират турските медии, цитирани от БТА.

От министерството съобщиха вчера, че при проверка на етикетите на някои от обувките на марките Ню Баланс (New Balance), Ванс (Vans) и Кемпер (Camper) са установени надписи за наличието на свинска кожа, които са оставени само на английски език и по този начин не предоставят точна информация на клиентите, предаде „Джумхуриет“.

"Ако материал или компонент, който не е съвместим с религиозната принадлежност на клиентите, които го купуват, бъде използван при направата на продукт за въпросния пазар, то това трябва да бъде упоменато точно и ясно" се казва в изявление на министерството по темата.

От институцията налагат глоба в размер на 1,73 милиона турски лири (46 000 долара) на Ню Баланс (New Balance) и 863 580 турски лири (23 000 долара) на Ванс (Vans). В същото време Кемпер (Camper) най-вероятно ще трябва да прекрати рекламирането на свои продукти на територията на Турция.


По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна