Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бундесбанк: Икономиката на Германия може да претърпи спад през второто тримесечие

Снимка: bundesbank.de

Германската централна банка Бундесбанк посочи в месечния си доклад, че водещата европейска икономика "може да претърпи временно влошаване" през второто тримесечие, след като нейният реален брутен вътрешен продукт се повиши леко през първите три месеца на годината.

Банката предупреди, че основната циклична тенденция като цяло остава слаба, включително слабо вътрешно и външно търсене на германски индустриални продукти и отслабващ пазар на труда.

Бундесбанк прогнозира, че слабото възстановяване на промишленото производство през първото тримесечие "вероятно ще бъде само временно", тъй като износът за Съединените щати се е увеличил преди обявяването на американските мита, но налозите, наложени през април, могат "да се отразят негативно през второто тримесечие".

Инфлацията се очаква да намалее в близко бъдеще поради по-ниските цени на енергията и поскъпването на еврото спрямо долара. Въпреки това Бундесбанк отбеляза, че перспективите за инфлация се "характеризират със специфична несигурност".

Ден по-рано президентът на Бундесбанк Йоахим Нагел посочи пред агенция Ройтерс, че германската икономика може да претърпи "лека рецесия" през 2025 г., свивайки се за трета поредна година за пръв път от Втората световна война насам.

Германското правителство намали икономическата си прогноза за тази година и сега предвижда стагнация (0,0%) вместо растеж от 0,3%.

"Не е изненадващо, че сега очакваме стагнация за тази година, вероятно дори лека рецесия. Като цяло факторите на несигурност в икономиката са много високи и това води до този спад в растежа“, каза снощи Нагел в кулоарите на пролетните срещи на Международния валутен фонд и Световната банка във Вашингтон.

Със своята експортно ориентирана икономика Германия е силно уязвима от митата, обявени от президента на САЩ Доналд Тръмп. САЩ бяха най-големият търговски партньор на Германия през 2024 г. с двупосочна търговия със стоки на обща стойност от 253 милиарда евро (286,19 млрд. долара), отбелязва Ройтерс.

Нагел каза, че свързаното с митата въздействие върху инфлацията е по-скоро фактор в САЩ, отколкото в Европа, където загрижеността е насочена към икономическия стрес, причинен от митата.

Той добави, че германският икономически модел, базиран на износа и индустрията, се разклаща, като индустриалното производство е в спад от края на 2017 г., но този модел е доказал, че може да се адаптира към предизвикателствата.

Той също така каза, че икономическите мерки, договорени от предстоящото коалиционно правителство на Германия, вървят в правилната посока.

"Това, което има значение сега, е това, което беше договорено в коалиционното споразумение, да бъде изпълнено бързо", отбеляза Нагел.

Той също така повтори, че очаква инфлацията в еврозоната да се стабилизира при целта на Европейската централна банка от 2% през тази година, дори когато нивото на несигурност е изключително високо.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна