Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главният икономист на Goldman Sachs: Доларът ще поевтинява още

"Доларът има още много да пада", смята главният икономист на Goldman Sachs Ян Хациус, визирайки негативния ефект върху американската валута от тарифната несигурност и страховете от рецесия в САЩ, съобщава "Файненшъл таймс".

От началото на април досега доларът поевтиня с над 4,5%, което се очаква да бъде най-големият му месечен спад от края на 2022 г., тъй като инвеститорите разпродават свои американски активи, предизвиквайки разговори за криза на доверието във водещата световната резервна валута.

Той се срина с 8% от началото на годината спрямо кошница от други шест основни валути (евро, йена, паунд, франк, канадски долар и шведска крона).

По-нататъшни негови спадове биха изострили възходящия ценови натиск в момент, когато митата вече тласкат нагоре инфлацията, написа Хациус в свое мнение във финансовото издание.

Графика на индекса на долара спрямо шест други основни валути


По-слабият долар би направил американския износ по-евтин, което би помогнало за свиване на търговския дефицит на САЩ и би спомогнал за предпазване на икономиката от рецесия. Но Хациус от GS отбеляза, че движещите сили зад слабостта на долара имат значение и намаленият апетит за американски финансови активи може да компенсира въздействието на по-слабата валута върху финансовите условия.

МВФ изчислява, че инвеститорите извън САЩ държат около 22 трилиона долара в американски активи. Хациус каза, че това вероятно съставлява една трета от комбинираните портфейли, като половината от тях са в акции, които често не са хеджирани срещу валутни движения.

Той добави, че дефицитът по текущата сметка на САЩ от 1,1 трилиона долара трябва да бъде финансиран от нетен приток на капитал в същата сума всяка година. На теория това идва от чуждестранно закупуване на активи в САЩ, така че дори пауза в чуждестранните покупки на американски активи може да навреди на зелените пари.

Главният икономист на GS отбеляза, че подобни фактори няма да имат толкова голяма тежест, ако икономиката на САЩ продължи да превъзхожда тази на другите водещи икономики, но това изглежда малко вероятно.

По-рано тази седмица МВФ прогнозира, че икономическият растеж на САЩ ще се забави рязко през 2025 г. до 1,8% от 2,8% година по-рано.

За Хациус обаче слабостта на долара не трябва да се бърка със загубата на статута му на резервна валута.

"С изключение на екстремни сътресения, смятаме, че предимствата на долара като глобално средство за размяна и съхраняване на стойност са прекалено утвърдени, за да могат другите валути да ги преодолеят", написа той във "Файненшъл таймс".

По-рано този месец обаче Дойче банк прогнозира, че на фона на последните развития, свързани с обявените от САЩ всеобхватни и мащабни мита спрямо останалия свят, съществува риск от големи промени в разпределението на капиталовите потоци, които да окажат влияние върху валутните фундаменти. На свой ред това ще доведе до "безпорядъчни" движения на валутния пазар и ще предизвика криза на доверието в щатския долар.

С оглед на това водещата германска банка вярва, че еврото може да поскъпне към 1,3000 долара до края на настоящото десетилетие от настоящите нива около 1,1300 долара.

Графика евро/долар


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна