Варна - „Най-добър град за живеене“. Помните ли тази титла, която имаше морската столица през 2007 г.? Сред критериите бяха: многото денонощни аптеки; магазините, които работят до късно; брой банкомати; учебни заведения; културен живот, но също и… “улични тоалетни”. По този критерий градът тогава получи 9 от 10 възможни точки. Днес в центъра на Варна обществените санитарни възли по-малко и работещите остават пет, след като бяха затворени възловите обекти до Регионалния Исторически музей и зад пазара за цветя на ул.Чаталджа. Не случайно на висока популярност се радват приложения "откриващи" през телефона локацията на най-близките санитарни възли, там където се намирате.
Не само в неделя, обаче централната градска част остава без обществени санитарни възли. Проблем е също времето от 18 часа до 8 сутринта за хората работещи във вечерните часове, като таксиметровите шофьори, например. Една тема, която повдигнаха дори от Митрополията по повод непосредтвената близост на сградата с градинката около Катедралния храм и пиацата на такситата. Там, както и в градинката до музея също денонощно освен таксита, спират и туристически автобуси, чиито пътници също няма къде да ползват тоалетна. Една тема – много въпроси по организацията на услугата в туристическа Варна.
Запечатаните тоалетни в градинката до Регионалния исторически музей (откъм ул.Антим Първи) и зад Цветния пазар на ул.Чаталджа (на снимките вдясно):
Какво е качеството на услугата срещу 1 лв.?
От „прилично“ и „задоволително“ до „поддържано“ и „чисто“ варираха оценките на посетителите, които попитахме на излизане от обектите в градинката „Сеастопол“ и зад Козирката.Няма да се изненадате, че наетите на обектите са жени, някои в пенсионна възраст. Те отговарят и за касата и за поддръжката на обекта. Някои се задържат само за няколко месеца, а други остават с години, въпреки неблагоприятната работа и заплащане. Още от мненията може да чуете в анкетата на Мариела Димитрова.
Въпреки, че оборотите не са големи успяваме да изпълняваме дейността. Това каза за Радио Варна Станислав Иванов, представител нафирмата, която от 20 г. осигурява тази услуга в централната градска част „Варна клийн сървис ООД“. Но, ако има нов конкурс за концесия най-вероятно няма да се явим. Той категорично отказа да даде интрвю, но подчерта, че въпреки изтеклата преди 5 г. концесия те продължават да работят като заплащат наем на Община Варна. Фирмата първоначално започва дейността с концесия за срок от 15 г. Обектите са пет и са били ремонтирани. Това са санитарните възли на площад Тракия (до Районния съд), зад Козирката, в подлеза до Юнашкия салон, на площад Мусала (до Дома на архитекта) и в градинката срещу Градската художествена галерия (Севастопол). Други два обекта, в градинката до Регионалния исторически музей (откъм ул.Антим Първи) и зад Цветния пазар на ул.Чаталджа, са били затворени по искане на Общината, каза още представителят на фирмата - изпълнител. Необходимостта от подобни съоръжения е безспорна, посещаемостта е между 50 и 100 човека дневно, потвърди Иванов.