Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паркът "Мини България" доближава паметниците до обозрими мащаби

13
Снимка: mini-bulgaria.com

Парк "Мини България" е необичайно място за туристическа обиколка. Тук сякаш като на длан си дават среща най-важните забележителности от историята, архитектурата, духовната култура и природните забележителности на България. Човек идва, за да погледне като от птичи поглед върху земите ни и да преоткрие голямото им богатство.

Неслучайно паркът се простира върху 10 дка площ тъкмо в историческия град Велико Търново и то точно в подножието на крепостта Царевец и прочутата Балдуинова кула – охранявала най-уязвимото място на крепостта. Много туристи съзират парка именно когато се изкачат на кулата, а след това им става интересно да слязат и да разгледат миниатюрите.

"Мини България" събира макети на българските забележителности, изпълнени в мащаб 1:25, какъвто е световният стандарт за направа на такива фигури. Паркът отваря врати през 2017 г. и е създаден като проект на цял екип от дизайнери и художници, разработвал в детайли макети на сградите. В момента в "Мини България" има 63 обекта, сред които са представени както емблематичните сгради в София, така и Античният театър и красивото здание на ж.п. гарата в Пловдив, храм-паметникът "Рождество Христово" в Шипка,  крепостта "Баба Вида" във Видин и пр.


Всички макети удивляват с прецизната изработка и задълбочен поглед  върху българските архитектурни шедьоври. Затова с възторг и много възклицания туристите пристъпват към всеки от обектите на "Мини България" – пояснява Димитър Спасов, който работи в парка като екскурзовод от 2017 г. Казва, че това един от малкото частни музеи в България, направен с големи инвестиции от родолюбиви българи. Няколко години отнема създаването на един прецизен макет. Всичко започва със замерване на мащабите, а после се прави възстановка на детайлите от снимки на сградите, проекти и скици. "Отнема около 3-4 години. Получаваме много запитвания и от други държави, които искат да направят при тях подобен парк, но като цяло малко са подобните музеи в Европа" – казва Димитър Спасов:

"Най-голям интерес към нас имат румънците. Намираме се на техния път към Гърция и при нас идва огромен брой румънски туристи. Те харесват Търново по принцип, затова и проявяват голям интерес към парка, който вече е като емблема за града и за България изобщо. Само тук от Варна до София се стига за 15 мин. В този проект има много архитектура, градоустройство. Тук може да се проследи и логическото развитие на събитията, които са се случвали в България, има ги и грешките от нашата история, и нещастията, които са ни сполетявали като държава" – разказва Димитър Спасов.

Обиколката на обектите и паметниците започва неслучайно от църквите в древния черноморски град Несебър – "Св. София" и "Христос Пантократор", допълва екскурзоводът:

"Всъщност християнска – византийска или късно римска – е била средата, в която се оказват българите, когато се организират в държавност и това е дало посоката, в която да се развиваме. Затова, от хан Аспарух до цар Борис, ние малко по малко сме се християнизирали и сме поемали от културата и начина на водене на дипломация, което ни е предопределило като държава. Освен това сме имали и владетели - визионери, които са знаели накъде да водят държавата. Така че тази ядка, от която сме се развивали, е представена в нашия парк чрез гр. Несебър, който е по-стар дори от самата ни държава."

Един от макетите, които Димитър Спасов отличава в "Мини България" е сградата, известна като Доходното здание в гр. Русе, която добре съчетава и българския дух, и европейската архитектура.

"Бих казал, че има чисто българска душа това австро-унгарско тяло. Много дълго обсъждаме с посетителите тук накъде е била тръгнала страната ни, пък как сме се отклонили от този път и защо. И чисто визуално, като сграда тя е с разкошна архитектура. Но, когато си в Русе, ти няма как да я видиш изцяло, там има наоколо дървета, чадъри и заведения, които закриват фрагменти от сградата. Затова при нас тя се вижда разгъната и в детайлите и човек получава представа за нейната красота."

Спираме пред макета и на Плевенската панорама – "Това е доста атрактивен за времето начин да представиш нашата история, само няколко са подобните на Панорамата обекти по света, всичко е триизмерно и реално в Плевен".

В парка на миниатюрите са показани и забележителностите на града домакин – Велико Търново. Ясно се вижда хълмът Царевец, с патриаршеската катедрала върху него. "Тук се е намирал и царският дворец на владетели като Калоян и Иван-Асен II, които, образно казано, когато са управлявали, цяла Европа притихвала да чеу техните решения" – казва Димитър Спасов и продължава:

"Русенските скални манастири, са също магическо място, и са сред макетите в парка. Самият релеф там предразполага към съзерцание и уединение с Бога. Няма човек, който да не е посетил Русе и това да не е от любимите му места в България. Човек има усещането, че дух и природа са се слели на едно място. Ето и паметникът на връх Шипка, където са се водили големите боеве по време на Руско-турската освободителна война. Това е една от визитките на България. Това място е събрало всички български страсти, и жертвоготовност, и войнски дълг и е символ на българския дух. Самият строеж на този паметник в планината е бил съвсем не по-лек от отбраната, която е водена там. Всеки камък е търкалян, носен на гръб, наистина величаво творение на българите. Самите хора, които са строили "Шипка", те заслужават паметник."

Друг обект, към който се насочваме са Белоградчишките скали. Те са в мащаб 1:500, заради големите им размери. "Един от най-хубавите макети е този на Рилския манастир" – добавя нашият водач в парка на миниатюрите. Около макета има и малки стъпала, за да може човек да погледне на този обект буквално зад стените, където е скрита красотата на Рилската света обител" – обяснява Димитър Спасов: 

"Манастирът отвън е една крепост, защото е строен в такива времена, че е трябвало да се подсигури. Затова и най-старата структура вътре е една бойна кула, наречена Хрельовата кула. Но красотата на манастира е отвътре. Това е затворено духовно пространство, което е откъснато от света чрез дебелите стени. Затова, когато го погледнете отгоре, ще видите красотата на Рилската обител. Естетиката е много важна, затова в тези макети става въпрос за инвестиция от хиляди левове."

Българските туристи дошли в "Мини България" най-често търсят да видят забележителност от своя роден град или дори село. Затова идеята е паркът непрекъснато да се разширява. Има интерес да се поставят и макети на такива сгради, които вече реално не съществуват, но още събуждат носталгия сред хората. В парка присъства и още един от символите на България – градината с розите, която ни напомня и за прословутия герой на Алеко Константинов, който тръгва из Европа, за да продава своето розово масло.

"Особено в периода на ученическите екскурзии тук няма място, как да се разминеш от посетители" – казва ни Димитър Спасов:

"Идват и много семейства с деца, приятно им е, остават и по цял ден в парка. Дори тук сме правили видео уроци по история за български деца в Испания, в Италия. С камерата обикаляме и обхождаме обект по обект, в реално време с разказ за нашата история и архитектура. Така за един учебен час децата опознават много от забележителностите на България."


Снимки: Гергана Манчева, mini-bulgaria.com, Facebook /Мини България (Християн Цанев)

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени