Опело за журналистката Даниела Кънева беше отслужено днес в столичния храм "Св. Седмочисленици".
На опелото присъстваха както близки и роднини на Даниела Кънева, така и нейни колеги - репортери и журналисти. Венци в нейна памет бяха изпратени от Министерството на културата и посолството на Япония.
"Даниела беше изключителен журналист. Професионалист като нея много рядко се съхранява в нашата работа. За нея да си репортер, е най-висшето и благородно дело. Срещнах се с Даниела Кънева, когато бях студентка и бях на стаж в телевизията. Изведнъж я видях в коридора, дадох ѝ едно кафе и тя ме покани да седнем и да си поговорим, за да ме ориентира в телевизията.
И така, преди да пристъпя прага на телевизията, аз вече бях получила професионална лекция. Името на Даниела Кънева, заслужва да бъде световноизвестно, защото тя е журналист от световна класа", каза журналистката Велислава Дърева, цитирана от БТА.
Даниела остава една вселена от познание, интереси, доброта и съпричастност, допълни журналистът от БНТ Иво Никодимов:
"Трудно човек може да помни момента, в който се е запознал с Даниела, защото дори при първа среща, тя подхождаше към всекиго, като към човек, с когото я събират години приятелство. Никога не е поставяла някакви бариери, граници или дистанции в контакта с колегите. За нея трудно се говори в минало време. Тя беше човек, който беше готов да направи всичко за някой, който е в беда или има нужда от нещо", разказа Никодимов.
Даниела Кънева почина на 87-годишна възраст. Тя беше специалист по индийска и японска култура, а пътят ѝ в журналистиката започва в БТА:
Даниела Кънева е родена в София. Тя произхожда от известния еленски възрожденски Кършовски род. От седемгодишна възраст тя пее в хор "Бодра смяна" и по тази линия участва в постановки на Софийската опера.
Даниела Кънева учи ядрена физика, но завършва английска филология, а впоследствие външна търговия и международни отношения в Лондонския университет. Започва да преподава английски език в София, но се насочва към журналистиката и постъпва на работа в Българската телеграфна агенция. От 1970 до 1975 г. г. тя е кореспондент на БТА, акредитирана постоянно в Япония
Даниела Кънева е първата чуждестранна кореспондентка и първият български журналист там, а интересът ѝ към Страната на изгряващото слънце се запазва през целия ѝ живот. След завръщането си в България, Даниела Кънева е поканена да работи за Българската национална телевизия като военен кореспондент.
Тя отразява различни военни конфликти като Ирано-иракската война, войната в Персийския залив, войната в Босна и др.
Сред известните събеседници, които Даниела Кънева интервюира, са външният министър на СССР Андрей Громико, музикантът Рей Чарлз и др. Певецът дори посещава България и изнася концерт в София през 80-те години по покана на журналистката.
През януари 1985 г. Даниела Кънева взима първото интервю с Раджив Ганди, който е избран за министър-председател на Индия след убийството на майка му Индира Ганди. На 21 май 1991 г. тя разговаря с Раджив Ганди часове преди да бъде убит, докато той пилотира самолета си. Кадрите обикалят по световните медии, но първо са предоставени и излъчени по Българската национална телевизия, въпреки настоятелните искания от Би Би Си и Си Ен Ен.
Освен в Япония и Индия, Даниела Кънева е била кореспондент във Виетнам, Китай. Отразявала е събития от Алжир, Шри Ланка и други екзотични места. Тя е автор на над 110 документални филма, като от тях 25 са посветени на Япония.
През 2007 г. Даниела Кънева е наградена с почетна грамота на японския посланик, а през 2011 г. и с "Ордена на изгряващото слънце – златни и сребърни лъчи" за изключителния си принос в укрепването на българо-японските отношения.
"Всяко докосване до света на японците прави другите хора по-добри. Много ги обичам за това, че не правят нищо стандартно и умеят да ценят Божия дар, наречен земен живот", казва през 2007 г. журналистката Даниела Кънева на церемонията в резиденцията на японския посланик Коичиро Фукуи.
През 2015 г. Даниела Кънева е наградена със "Златно перо" от Съюза на българските журналисти (СБЖ) за цялостен принос към българската журналистика, а през 2018 г. е сред номинираните за специалната награда на СБЖ на името на Йосиф Хербст.
През 2020 г. тя е удостоена с Почетния знак на държавния глава за значим принос към българската журналистика:
"С малко изключения и много изпитания във времето България винаги е била земя на силни журналисти. Тя посочи, че журналистиката е призвание и изрази надежда в новото поколение да се появят хора, които гледат на тази професия като на призвание. На тази земя журналистите са длъжни да помогнат на хората да се пробудят за това какво е човекът на земята и защо е сътворен", казва Кънева на церемонията.