Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След изборите в Канада: Либералите се завръщат

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Либералната партия на канадския премиер Марк Карни спечели вчерашните предсрочни избори в страната, но няма да разполага с пълно мнозинството в парламента.

Карни беше казал, че мнозинството е необходимо на либералите в преговорите за митата с президента на САЩ Доналд Тръмп.

Резултатът от изборите в Канада бележи голямо завръщане за либералите, които изоставаха с 20 процентни пункта в проучванията през януари, преди Джъстин Трюдо да обяви оставката си и Доналд Тръмп да започне да отправя заплахи за налагане на мита и анексиране. Карни обеща твърд подход спрямо Вашингтон и допълни, че на Канада ще се наложи да похарчи милиарди, за да намали зависимостта си от САЩ.

"Ще спечелим тази търговска война", каза Марк Карни пред ликуващите си привърженици.

"Преодоляхме стъписването от американското предателство, но никога не бива да забравяме поуките", посочи премиерът.

"Америка иска нашата земя, нашите ресурси, нашата вода, нашата страна. Това не са празни заплахи. Президентът Тръмп се опитва да ни пречупи, за да може Америка да ни притежава. Това никога няма да се случи".

Чакат ни дни на предизвикателства в новата реалност, в която системата на отворена глобална търговия приключи, предстоящите месеци ще са трудни и ще изискват жертви, каза още Карни.

Лидерът на опозиционните консерватори Пиер Поалиевр, основният съперник на Карни на изборите, призна поражението си и го поздрави за победата.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени