Многократно и по много поводи говорим за вредата от заниманията на децата с екранни устройства (дори за забрана в клас), за повече игри на открито или поне разходки или спорт, но дали родителите достатъчно насърчават синове и дъщери за това.
И по-важното – дали самият град предразполага децата да играят навън?
От това до голяма степен зависят и уменията на малките и младите хора да общуват – актуална тема (самотата), която е и предмет на тв сериали, породили неслучайно и зрителски интерес, и обществени дискусии.
"Няма нищо лошо, че се откриват увеселителни детски центрове, но истинската игра е между деца, а не структурирана от аниматор. Именно свободната игра на деца с деца изгражда характери и ценности, допринася за придобиването на меки и други умения, дори за оцеляване – подчерта пред БНР-Радио София Мая Цанева от сдружението "Безопасни детски площадки". – Трябва да сменим подхода, ако искаме да възпитаваме лидери и визионери."
По думите ѝ, градът наистина крие опасности, но всъщност, "когато преодоляваш страховете си, израстваш". Това се отнася и за децата, и за родителите.
Когато (о)познаваш населеното си място, го обичаш, пазиш, грижиш се за него, допълни Цанева.
Чуйте разговора на Лили Големинова.