Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ДАНС: Нивото на терористична заплаха за България остава ниско

Снимка: БТА

През 2024 г. финансовата система на страната ни е относително стабилна, а въвеждането на единната европейска валута остава основен национален приоритет. Банките поддържат добра капиталова адекватност и високи нива на ликвидност и повечето от тях успешно адаптират информационните си системи за работа с еврото. Това се посочва в годишния доклад на Държавна агенция "Национална сигурност“ (ДАНС), публикуван на сайта на Министерски съвет.

В него се посочва също, че по предварителни оценки, чрез схемите за данъчни измами и други ощетяващи фиска посегателства, пресечени от ДАНС през 2024 г., са нанесени щети на държавния бюджет за над 123 млн. лв.

От ДАНС посочват, че сред по-значимите резултати при противодействие на рисковете и заплахите в сферата на енергетиката през 2024 г. може да се изведе образуваната от Европейската прокуратура проверка за неправомерно усвояване на европейски средства по проект за изграждане на система за съхранение и анализ на киберпосегателства в значимо енергийно дружество.

През 2024 г. нивото на терористична заплаха за България остава ниско (трето). Като основен риск се запазва инфилтрирането на съпричастни към терористични организации лица в миграционните потоци и радикализацията на отделни индивиди и групи под въздействието на джихадистката пропаганда, се казва в доклада на ДАНС.

През 2024 г. в Националния контратерористичен център са постъпили 147 сигнала. Също така 12 чужденци не са допуснати да преминат през територия на страната поради съществуващ риск за националната сигурност.

В доклада на ДАНС се отбелязва, че през 2024 г. разузнавателната активност на чужди държави у нас запазва устойчиво високи нива. Усилията приоритетно са насочени към влияние върху процеса на вземане на политически решения; намаляване на кохезията в обществото и подмяна идентичността на групи от населението; присвояване на българско културно-историческо наследство; промяна на обществени нагласи и възприятия; създаване и поддържане на зависимости в различни сфери.

В контекста на изострената геополитическа ситуация ДАНС отчита нарастване на опитите за деструктивни намеси върху информационни и комуникационни системи, в т.ч. като инструмент в рамките на хибридните стратегии за зловредно въздействие. Като допълват, че най-атакувани са секторите на публичната администрация, транспорта, финансите, комуникациите, енергетиката, здравеопазването, образованието и отбраната.

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени