Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Срив на доверието на потребителите в САЩ до близо 5-годишно дъно през април

Доверието на потребителите в САЩ се срина до близо петгодишно дъно през април, тъй като нарастващите опасения относно тарифите натежаха върху икономическите перспективи,  показват резултати от последно проучване на компанията Conference Board.

Индексът на потребителското доверие спадна през април с цели 7,9 пункта до 86,0 пункта, достигайки най-ниско ниво от май 2020 г., докато очакванията бяха за по-умерено понижение до 87,5 пункта.

Индексът на настоящата ситуация, който измерва оценката на потребителите за текущите условия за бизнеса и пазара на труда, се понижи по-слабо през април с 0,9 пункта до 133,5 пункта, докато индексът на потребителските очаквания за икономическата активност през следващите шест месеца (въз основна на краткосрочните бъдещи очаквания за доходите, бизнеса и условията на трудовия пазар) се срина с цели 12,5 пункта до 54,4 пункта - най-ниското ниво от октомври 2011 г. и далеч под прага от 80 пункта, който обикновено сигнализира за предстоящата икономическа рецесия.

Графика на индекса на потребителското доверие


"Потребителското доверие се понижи през април за пети пореден месец,  падайки до нива, невиждани от началото на коронавирусната пандемия", коментира старши икономистът на Conference Board Стефани Гишар.

Тя отбеляза, че спадът е обусловен от нарастващия песимизъм относно бъдещите икономически условия, като очакванията за работни места, доходи и бизнес се влошават.

"Делът на потребителите, които очакват по-малко свободни работни места, е почти толкова висок, колкото през април 2009 г.", отбеляза още Гишар и добави, че нарастващите инфлационни очаквания и нестабилността на фондовия пазар също подхранват безпокойството, наред с нарастващите опасения относно митата, които повишават цените.

В сряда се очакват експресните официални данни за БВП на САЩ през първото тримесечие, като се очаква рязко забавяне на икономическия растеж на фона на огромния скок във вноса, тъй като предприятията се надпреварват да се презапасяват с вносни стоки, за да избегнат по-високи разходи след влизането в сила на митата на Тръмп.

Потребителските разходи вероятно също са се забавили значително, възпрепятствани от все още високата инфлация, както и от опасенията относно въздействието на тарифите върху икономиката, което кара някои домакинства да намалят потреблението си, за да запазят спестяванията си.

Пазарните прогнози са за забавяне на растежа на брутният вътрешен продукт на САЩ до едва 0,3% на годишна база през периода януари - март 2025 г., което би било най-слабата експанзия от второто тримесечие на 2022 г.

Има обаче рискове за още по-слаби данни, като Федералният резерв на Атланта прогнозира спад на БВП с цели 2,7% и с 1,5%, изключвайки вноса и износа на злато.

Трябва да се има предвид, че икономиката на САЩ нарасна с 2,4% през четвъртото тримесечие на 2024 г.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени