Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Huawei доставя модерни ИИ чипове на китайските клиенти след ограниченията за чиповете на Nvidia

Снимка: huaweicentral.com

Huawei започна доставката на своя усъвършенстван "клъстер" от чипове за изкуствен интелект (ИИ или AI) на китайски клиенти, които увеличават поръчките си, след като бяха "откъснати" от полупроводниковата техника на американския технологичен гигант Nvidia поради наложените от Вашингтон ограничения за износ, съобщава "Файненшъл таймс".

Според източници на финансов издание, технологичният конгломерат, базиран в Шънджън, е продал повече от 10 комплекта CloudMatrix 384, които свързват голямо количество чипове. Сред първите, които са получили доставки, са центрове за данни, обслужващи китайски технологични компании.

Анализатори от индустрията заявиха, че са впечатлени от скоростта, с която Huawei е изградила и е започнала да доставя CloudMatrix, система, която свързва 384 ИИ процесора, за да осигури изчислителната мощност, необходима за разработване на модели и услуги с изкуствен интелект.

"Разработването на CloudMatrix 384 на Huawei означава, че Китай вече разполага със система с изкуствен интелект, способна да победи тази на Nvidia", посочи Дилън Пател, основател на консултантската компания за чипове SemiAnalysis.

Новият продукт на Huawei идва в момент, когато китайските клиенти са допълнително ограничени от ИИ чиповете на Nvidia. 

Американският технологичен гигант заяви по-рано през април, ще понесе удар от 5,5 милиарда долара нереализирана печалба, след като президентът Доналд Тръмп наложи чипът H20, пригоден да отговаря на по-ранните експортни ограничения, да изисква специален лиценз за продажба на китайски клиенти.

Huawei ускорява разработването на чипове, за да помогне на местните технологични компании да се конкурират с глобалните си конкуренти, въпреки ограничения им достъп до най-добрите технологии в света.

Компанията е казала на местните си клиенти, че нейният CloudMatrix се представя значително по-добре от NVL72 на Nvidia, популярен AI клъстер, използван от американските технологични гиганти, който се състои от 72 чипа  GB200, по отношение на изчислителна мощност и памет, според презентация на компанията, разгледана от "Файненшъл таймс".

CloudMatrix 384 използва чиповете Ascend 910C на Huawei, които сами по себе си са по-слаби от процесорите GB200 на Nvidia. Но Huawei е използвала по-голямо количество от чиповете – свързани чрез нейния т.нар. "супер възел", чрез който всички процесори в комплекта са свързани чрез оптична технология, за да подобри общата производителност на клъстера.

В презентация на компанията, Huawei заяви, че CloudMatrix превъзхожда NVL72 по ключови показатели, заявявайки, че е с 67% по-висок в изчислителната мощност и повече от три пъти по-голям в общ капацитет на паметта.

"Това компенсира по-слабата производителност на отделните чипове с усъвършенствана мрежова връзка, за да подобри производителността на чиповете в клъстер", каза Пател от SemiAnalysis.

Анализатори от индустрията отбелязах, че Huawei е използвала своя опит в телекомуникациите, за да подобри производителността на своите чипове.

Въпреки силните показатели, CloudMatrix 384 има няколко недостатъка в сравнение с конкурентния продукт на Nvidia, казаха експерти от индустрията.

Поради използването на повече чипове, CloudMatrix 384 има много по-висока консумация на енергия, което води до по-големи сметки за електроенергия. Софтуерните системи на Huawei, в сравнение със системата Cuda на Nvidia, изискват повече поддръжка от опитни инженери, което води до три до пет пъти по-големи оперативни разходи за работна ръка.

Въпреки това, предвид изобилието от мощност и инженери в Китай, CloudMatrix беше жизнеспособно решение за клиентите, особено когато те бяха откъснати от най-модерната технология на Nvidia, казаха за "Файненшъл таймс" лица, запознати с продажбите.

CloudMatrix 384 се продава за около 60 милиона юана (8,2 милиона долара) за комплект, а точната цена зависи от индивидуалния договор, според експерти от индустрията. Според оценки на анализатори, това се сравнява с около 3 милиона долара за NVL72 на Nvidia.

Nvidia заяви, че има диапазон от цени в зависимост от производителя на оригинално оборудване и спецификациите на клиента.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна