Брюксел иска да увеличи покупките на американски стоки с 50 милиарда евро, за да се справи с "проблема" в търговските отношения, заяви в интервю за "Файненшъл таймс" водещият преговарящ на Европейския съюз Марош Шефчович, добавяйки, че блокът постига "известен напредък" към осигуряване на сделка.
Въпреки позитивния тон, Шефчович обаче намекна в интервю за вестника, че ЕС няма да приеме Вашингтон да запази 10% мита върху стоките като справедливо решение на търговските преговори. В началото на юли се очаква да бъдат наложени високи мита на ЕС и редица страни, което ще накара блока да вземе спешни мерки, за да избегне пълномащабна трансатлантическа търговска война.
САЩ и ЕС постигнаха напредък чрез множество кръгове лични и телефонни преговори, откакто президентът Доналд Тръмп наложи, а след това спря 20% мита върху блока, каза Шефчович. Той добави, че "амбицията му" все още е да постигне "балансирано и справедливо" споразумение с Белия дом.
Шефчович заяви, че ключовият аргумент, който е излагал пред американския търговски представител Джеймисън Гриър и министъра на търговията Хауърд Лутник, е отчитането на износа на американски услуги за ЕС, което би довело общия търговски дефицит с Европа до само около 50 милиарда евро.
Това може да бъде решено бързо със сделки за закупуване на повече американски газ и селскостопански продукти, отбеляза Шефчович.
Главният преговарящ на ЕС каза, че е много важно, че европейците и американците вече все по-добре разбират какви са техните позиции и проявяват взаимно уважение.