Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експонатите в Националния военноисторически музей "оживяват" за празника на Българската армия

Снимка: НВИМ

Само на 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия, Националният военноисторически музей предоставя възможност на своите гости да влязат в три от машините от външната си експозиция. "Това не става всеки ден, а само при специални поводи!" - казват от музея. 

Посетителите могат да влязат в кабините за управление на два вертолета – Ми-2 и Ми-8, както и в ракетния комплекс 2К 52 Фрог "Луна – М". Пред Радио България Славея Сурчева, директор на музейния отдел "Връзки с обществеността", разясни:

"Това е насочено предимно към децата, защото за тях е изключително интересно, но истината е, че на такива дни и родителите опитват и влизат в тях, защото и за тях е любопитно. Атракциите с военен характер, разбира се, продължават през целият ден. В 12 ч. ще има нещо, за което често ме питат, а и много родители ни се обаждат с въпроса: "Кога ще бъде приготвена боб чорба от истински военен готвач?". Сега, благодарение на Командването за логистична поддръжка, посетителите ще имат възможността да опитат точно такава чорба в днешния ден, както и да видят отблизо съвременна полева кухня на българската армия – такава, каквато българската армия използва, когато ходи по учения. Тя е доста по-различна и по-модерна от тези, които сме виждали по филмите.

Полева кухня на българската армия

А от 14.30 до 15.30 ч. за доброто ни настроение ще се погрижи представителният духов оркестър на Сухопътните войски. Едни изключителни момчета и момичета, които винаги много радват нашите посетители и създават изключително добро настроение в музея."


Наред със специално подготвената програма за празника, посетителите имат възможността да видят и едни от едни от най-забележителните символи на Българската армия като военния орден "За храброст", учреден от княз Александър I Батенберг през 1880 г., както и такива от 1937 година, когато цар Борис III по времето на най-величествения парад лично връчва на полковете новите бойни знамена, като забива по един златен пирон в дръжките им и произнася следните думи: "Пазете ги светли и неосквернени и ги покрийте със слава и чест, за да бъдат винаги истински щит, опора на родината и гордост на българския народ!".

"Изключително тържествен миг е било това! Всъщност златното чукче и един златен пирон могат и днес да се видят в постоянната експозиция на музея, както и модели на бойните знамена от този парад. Това са едни от експонатите, за които нашите посетители най-често питат. А през 1937 г. е била и първата тържествена заря-проверка, която след това вече става неизменна част от церемониала на армията и съпътства всеки празник от национално значение."

Организаторите на музея имат специални зали за най-малките и редовно провеждат обучение по история, а в момента работят и по проект за разширяването на експозициите, като съвсем скоро ще бъдат включени много нови експонати, свързани с исторически личности и техните истории. Славея Сурчева е убедена, че това би засилило още повече интереса и любопитството на посетителите и допълни, че по повод празника днес филиалите на Националния военноисторически музей: Парк-музеят на бойната дружба "Владислав Варненчик" (Варна), Военноморският музей (Варна) и Музеят на авиацията (Крумово) също имат Ден на отворените врати и работят със специална програма.

Музеят на авиацията (Крумово)

Снимки: militarymuseum.bg, Facebook /Национален военноисторически музей, airmuseum-bg.com

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени