Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Национален форум по дерматоалергология в Пловдив

Представена беше онлайн платформа и приложение - Skindrug, което свързва лекарства с възможните кожни нежелани реакции

Национален форум по дерматоалергология в Пловдив
Снимка: Ивелина Василева

Национален форум по дерматоалергология се проведе в Пловдив и на него се представиха клинични случаи, както и приложения за телефон, които коментират състоянието на кожата и помагат в лечебния процес.

Д-р Гергана Шаламанова от Комплексен онкологичен център – Пловдив взе участие като модератор в научната програма на XVI конференция по дерматоалергология и имуномедиирани заболявания, организирана от Българското дерматологично дружество. 

Събитието премина под надслов "Истини и криви огледала в дерматологията".

Д-р Шаламанова е и председател на Българската асоциация по дерматоонкология (БАДО). В рамките на форума д-р Шаламанова и доц. д-р Ива Гаврилова, секретар на БАДО, участваха в симпозиум, посветен на страничните лекарствени реакции при онкологични терапии

Представени бяха приложенията за телефон Side Onico Skin и Skindrug и тяхната функционалност. Side Onco Skin е безплатно мобилно приложение за медицински специалисти, което подпомага разпознаването и управлението на кожни странични ефекти от онкологични терапии чрез интерактивно обучение и клинични случаи. То насърчава по-добрата грижа за пациентите с дерматологични усложнения, причинени от противотуморни медикаменти. 

Skindrug е онлайн платформа и приложение, което свързва лекарства с възможните кожни нежелани реакции и позволява търсене както по симптом, така и по активно вещество. То улеснява клиничната преценка и подпомага дерматолози и онколози в диагностиката и терапевтичните решения.

XVI конференция по дерматоалергология и имуномедиирани заболявани

Д-р Шаламанова представи клинични аспекти на кожната токсичност, наблюдавана при имуно - и таргетна терапия, включително чести прояви като обриви, сухота на кожата, сърбеж, пигментации и акнеподобни реакции. Тя илюстрира темата с реални случаи от клиничната практика – сред тях пациент със сярно-кафяви хиперпигментации след имунотерапия, както и случай на тежка палмоплантарна еритродизестезия, наложила промяна в терапевтичния подход. Подчертана беше и важността от ранното разпознаване на симптомите, за да се избегне прекъсване на ефективно лечение.

Доц. Гаврилова насочи вниманието към токсичните увреждания на косата и ноктите – напр. изразен косопад, промени в цвета, чупливост и болезнени възпаления на нокътното легло, често наблюдавани при пациенти, подложени на таргетна терапия и химиотерапия.

Особено ползотворна бе и дискусията за кожната токсичност, предизвикана от съвременни противотуморни терапии, ръководена съвместно от проф. Николай Цанков и проф. Здравка Демерджиева. В нея участие взеха алерголози, дерматолози и онколози от цялата страна, които обмениха опит и научни идеи. Конференцията завърши с интерактивен уъркшоп, насочен към повишаване на експертизата и потенциала на медицинската практика в България в областта на дерматоонкологията.

"Мултидисциплинарното сътрудничество е ключово за нашето развитие като лекари, както и за качествената грижа за пациентите със злокачествени кожни тумори", подчерта д-р Шаламанова в заключение.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени