България трябва да носи отговорност за действията на конкретни длъжностни лица, коментира пред Радио София адв. Адела Качаунова - съпредседател на Българския хелзинкски комитет.
"В случая кмета на район "Илинден“ или столичния кмет. Има възможност да се потърси отговорност и от конкретните виновни лица. Това не е невъзможно да се стори. Единствено упълномощените за това хора, които представляват държавата ни в тези производства могат да го направят. Нямам представа дали те биха стигнали дотам. Но настаняването на хората от "Захарна фабрика“ не е стигнало решаващ етап“, обясни адв. Качаунова.
По думите й, в постановлението на Европейския съд по правата на човека, хората от разрушените постройки в "Захарна фабрика“ да бъдат настанени до 5 май 2025 г. се казва, че семействата не трябва да бъдат разделяни.
"Това означава деца да не се настаняват в специализирани заведения, отделно от родителите си или отделно от хората, които полагат грижи за тях. За съжаление, това е голям страх за хората от „Захарна фабрика“, поясни адв. Адела Качаунова.
Тя добави, че махалата в "Захарна фабрика“ е обособена преди около 80 години. Теренът, на който са издигнати незаконните постройки, е бил общински до миналата година.
"Общината го разпродава без да се погрижи за хората. Изведнъж става много наложително да се освободи за частния собственик, който естествено не носи никаква вина, че там живеят едни хора, които няма къде да отидат. Общината категорично е трябвало да подходи като добър стопанин, защото това нещо се случва на неин имот. Сега, когато общината създаде толкова много бездомни хора, не е добре за никого. Може би частният инвеститор ще влезе във владение на имота си, но човешката страна на проблема остава", каза адв. Адела Качаунова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.