Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 13 май в НИМ

Изложба разказва за "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците"

гл. ас. д-р Петранка Неделчева разказа в "Радиокафе"

Снимка: НИМ

Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически музей.

Експозицията е базирана на книгата “AIRSHIPS – DESIGNED FOR GREATNESS“ на проф. Масимилиано (Макс) Пинучи.

Тя предлага вълнуващ поглед към епохата на дирижаблите чрез оригинални визуални материали, архивни фотографии и интерактивни елементи, и ще бъде достъпна за посетители в залите на музея.

Проф. Масимилиано (Макс) Пинучи – автор и куратор на изложбата, е изтъкнат дизайнер, изследовател и пилот-ентусиаст с дългогодишен опит в областта на комуникационния, продуктов и аеронавтичен дизайн.

Показана за първи път в Триест, Италия, през 2018 г., изложбата проследява възхода на дирижаблите – небесните гиганти, които още през втората половина на XIX век, десетилетия преди изобретяването на самолета, реализират мечтата на човечеството да пътува из облаците, да преминава над океани и да изследва непознати територии.

За разлика от балоните с горещ въздух, тези пълни с газ апарати позволяват пилотиран и насочен полет, променяйки завинаги представата за въздухоплаването.

Посетителите ще могат да видят оригинални широкоформатни илюстрации и фотографски изображения, проследяващи техническата и визуална еволюция на дирижаблите.

Интерактивните модули със завладяващи лични разкази и архивни видеа, разкриват живота и смелостта на пилотите, дръзнали да покорят небето.

Изложбата съчетава исторически факти, лични истории, документи за рекорди, успехи и провали, като преди всичко представлява вдъхновяващ разказ за човешкия стремеж към откривателство и разширяване на познанието – насочен както към възрастните, така и към най-младите посетители.

Специален акцент е поставен върху българския принос в историята на дирижаблите – представено е епичното пътуване на цепелин L59 от Ямбол до Судан през 1917 г., известно като тайната мисия China Sache, чиято цел е спасяване на армия, изолирана в отдалечена и труднодостъпна зона.

От българска страна куратори на изложбата са гл. ас. д-р Петранка Неделчева (Национален исторически музей), Кремена Димова и Таня Косева (Регионален исторически музей – Ямбол).

Гост в предаването “Радиокафе“ бе гл. ас. д-р Петранка Неделчева от Националния исторически музей (НИМ).

Гл.ас.д-р Петранка Неделчева от НИМ

Д-р Неделчева разкри, че идеята за проекта е на Регионалния исторически музей в град Ямбол, съвместно с проф. Масимилиано Пинучи, който е главен куратор, изследовател именно на историята на дирижаблите (цепелините).

"Впоследствие те се свързаха с НИМ и замислихме един по-мащабен проект. Тъй като няма много артефакти, останали от цепелините от онова време, изложбата по-скоро е мултимедийна с много фотоси, в нея има доста дигитализация. Проф. Масимилиано Пинучи не само е сериозен експерт по темата, но и преди няколко дни взе една от най-високите престижни награди, свързани с изучаването и преподаването на историята на въздухоплаването. Изключително забавен събеседник, много приятен и интересен като преподавател. Научихме от него много неща за българската следа в ранното въздухоплаване“, посочи тя.

Изложбата се реализира благодарение на съдействието и финансовата подкрепа на Фондация “Америка за България“

Още интересни аспекти за "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците", чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени