Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Германският Бундестаг ще направи днес втори опит да избере Мерц за канцлер

Лидерът на германския Християндемократически съюз Фридрих Мерц е изненадан, след като изненадващо не бе избран за канцлер на страната днес - 6 май 2025 г.
Снимка: АП/БТА

Бундестагът ще направи днес втори опит да избере лидера на Християндемократическия съюз (ХДС) Фридрих Мерц за канцлер на Германия, предаде ДПА, като се позова на представители на политическите партии, представени в долната камара на парламента на страната.

След правни консултации е било взето решение за ново гласуване, което ще се състои в 15:15 ч. (16:15 ч. българско време).

По-рано днес Бундестагът не утвърди Мерц за нов канцлер на Германия. Неочаквано той не събра необходимия брой гласове. 

"За" са гласували 310 депутати, "против" - 307, трима са се въздържали. Депутатът Фридрих Мерц не получава необходимите 316 гласа и не е избран за федерален канцлер", обяви неговата съпартийка и председател на Бундестага Юлия Кльокнер.

Мерц бързо напусна залата. Дори предшественикът му Олаф Шолц напусна Бундестага, клатейки глава. За първи път в историята на Федералната република кандидатът за канцлер не беше избран от първи опит. 

Консервативният блок ХДС/ХСС и социалдемократическата партия, които вчера официално подписаха коалиционен договор, отново ще предложат Фридрих Мерц за канцлер, заяви председателят на парламентарната група на Християндемократическия съюз Йенс Шпан.

Гласуването е тайно и не е известно кои депутати не са подкрепили Мерц. Социалдемократът Ралф Щегнер заяви, че неговата парламентарна група е гласувала "сплотено" за Мерц:
 
"Никой от нас не е щастлив от тази коалиция, но ние осъзнаваме, че нямаме друг избор за управляваща коалиция. Алтернативата е крайната десница, а това в никакъв случай не бива да допуснем", заяви Щегнер.

По-късно в Бундестага се проведоха консултации между парламентарните сили кога да се проведе следващото гласуване. А от партия "Алтернатива за Германия" поискаха провеждането на предсрочни парламентарни избори. 

Вчера:
Евродепутатът от ЕНП Свен Зимон заяви, че Фридрих Мерц ще получи необходимия брой гласове при днешния втори вот. В интервю за БНР той подчерта:

"Надяваме се, че ще се проведе второ гласуване в германския парламент, но в крайна сметка, ще имаме нов канцлер. Понякога политиците обичат да играят такива игри, но мисля, че като цяло има мнозинство в подкрепа на Фридрих Мерц. Това ще означава, че Германия се завръща на европейската сцена". 
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени