Технологията приоритизира времевото филтриране чрез техники за оптичния поток, за да запази важни детайли при обработката на изображенията. Новите стратегии, разработени от Явор Калоянов и Кимбъл Търстън, използват алгоритми за машинно обучение и изкуствен интелект за отстраняване на шума от компютърно генерирани изображения.
Наградата е връчена на 29 април в Лос Анджелис, по време церемонията за представяне на научните и технически награди на Академията, които отбелязват най-значимите технологични постижения в киноиндустрията.
Явор Калоянов и Кимбъл Търстън са част от екипа на студиото W ē t ā FX, което стои зад филми като "Аватар", "Властелинът на пръстените" и "Планетата на маймуните".
Явор Калоянов учи в Софийската математическа гимназия, след което завършва Немската гимназия в София през 2004 г. Заминава за Германия, където получава бакалавърска, магистърска, а през 2016 г. получава докторска степен по компютърни науки в Университета на Саарланд.
Между 2016 и 2018 г. Калоянов работи като постдокторант във Visual Computing Institute - RWTH Aachen University, където се фокусира върху иновативните подходи в компютърната графика и визуализацията. През 2018 г. се присъединява към екипа на W ē t ā FX в Нова Зеландия.
Българската компания "Хаос" (Chaos) е носител на наградата "Оскар" в категорията за технически постижения през 2017 г. Отличието бе присъдено за V-Ray - приставка за рендeринг, която позволява бързо създаване на фотореалистични изображения за кратко време. Кинохитове като "Междузвездни войни", "Спайдърмен", "Игра на тронове", "Странни неща" са създадени с помощта на технологията на българската компания, припомня БТА.