Днес православната църква чества летния Никулден.
Празникът е възпоменание за пренасянето на мощите на Свети Николай Чудотворец в италианския град Бари.
Там се пазят и до сега, като събират поклонници от целия християнски свят.
Св. Николай живял през IV век и бил епископ на град Мира в Мала Азия. Векове по-късно градът бил завладян от турците селджуци и мощите на светеца били пренесени в италианския град Бари през 1087 година. Тогава там започнал и строежът на прочутия храм, посветен на светителя.
И до днес Бари е любим поклоннически град за християни от целия свят. Сред чудесата, свързани с обичания светец, църквата пази и свидетелство за спасението на удавено дете през годината на пренасянето на мощите на св. Николай.
"Не е въпросът в чудесата, а точно тази любов, която има той към людите. И която продължава да има и до днес към всички хора, които се обръщат към него".
Наред с днешния летен Никулден, църквата почита светеца в деня на кончината му - на 6 декември, и всеки четвъртък от седмичния богослужебен цикъл.
Според народните вярвания - днес не трябва да се работи, за да не се разгневи светецът и да накаже хората с природни бедствия.
Извършва се и водосвет на свещени дървета, извори и кладенци. Правят се и курбани.
На летен Никулден се отправят молитви и се изпълнява обичаят "Пеперуда" - старинен български ритуал за дъжд и добра реколта през годината.