Данните показват, че страните членки на Европейския съюз са инвестирали общо 138 милиарда евро в подкрепа на Украйна, в сравнение със 115 милиарда евро от Съединените щати.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп нееднократно е твърдял, че страната му харчи много повече пари за Украйна, отколкото Европейският съюз. Според него, от началото на руската инвазия през февруари 2022 г. САЩ са предоставили до 350 милиарда долара. Той обаче не уточнява дали тази сума се отнася само за военна помощ или включва и други форми на подкрепа, като заеми или хуманитарна помощ.
Оказва се обаче, че твърденията на Тръмп са силно преувеличени. Според проучванията, страните членки на Европейския съюз са инвестирали общо 138 милиарда евро в Украйна, докато Съединените щати – 115 милиарда евро. Това означава, че помощта от Европа е с 23 милиарда евро повече. Данните са на Института за световна икономика в Кил – германски мозъчен тръст, който следи чуждестранната подкрепа за Украйна. Помощта обхваща финансови средства, военна подкрепа и хуманитарна помощ.
Данните показват, че Съединените щати продължават да водят по отношение на военната помощ – област, в която традиционно имат водеща роля.
Бюджетът на САЩ за военна помощ за Украйна възлиза на 65 милиарда евро, докато този на Европейския съюз е 64 милиарда евро – разлика от малко над 1 милиард евро. Разликата е също толкова малка и що се отнася до финансовата помощ: Съединените щати са предоставили 47 милиарда евро, а ЕС – близо 50 милиарда евро под формата на грантове и заеми. Що се отнася до хуманитарната помощ, 3,5 милиарда идват от САЩ, а малко под 3 милиарда – от Европейския съюз.
Подкрепата на Съединените щати за Украйна значително е намаляла, откакто Доналд Тръмп пое властта в началото на годината. Последният пакет от американска помощ бе одобрен още през януари при управлението на Джо Байдън и включваше около 500 милиона евро за военно оборудване. Оттогава насам не са извършвани нови плащания.
Според експерти, това засилва натиска върху Европа да увеличи собствената си подкрепа за Украйна. Само миналия месец лидерите на ЕС одобриха мащабна инициатива за повишаване на европейските разходи за отбрана с цели 800 милиарда евро.
Основният въпрос е дали Европа би могла да поеме ролята на Съединените щати в Украйна, ако Вашингтон напълно се оттегли от конфликта. Институтът за световна икономика в Кил потвърждава, че това е напълно възможно поне що се отнася до финансовата помощ – но само ако водещите страни в ЕС се ангажират с допълнителна подкрепа.
По-голямата част от недостига в помощта за Украйна би могла да бъде компенсирана, ако страни като Франция, Германия, Италия, Испания и Обединеното кралство увеличат разходите си – дори с малка сума. Германия остава най-големият финансов донор, но делът от БВП, който инвестира в подкрепа на Украйна, е сравнително нисък. За разлика от нея, по-малки държави като Естония и Дания отделят средства, които са несравнимо по-големи спрямо мащаба на техните икономики.
Военната помощ е далеч по-сложна тема. Замяната на американските оръжия – особено що се отнася до военното разузнаване – би била изключително предизвикателна задача. Въпреки това, според експерти от отбранителната индустрия, Европа все пак разполага с потенциала да окаже значително въздействие.
Оригиналния подкаст на английски можете да чуете тук