Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забрана за свободно къмпингуване или ограничаване на личната свобода

Снимка: Полина Начева

Свободното къмпингуване в България и Европа от години е тема сред любителите на почивка с кемпер, каравана или палатка.

Особен интерес буди темата, след като през януари в Гърция приеха нови правила за свободно къмпингуване.

От години то е законово ограничено в южната ни съседка, въпреки че много гърци, българи, румънци и хора от цяла Европа го практикуват и до днес. Местните власти налагат глоби за запален огън на открито, за разпъване на палатки извън обособените къмпинги, за поставяне на маси и отваряне на тенти.

С новите изменения Гърция забранява и поставянето на палатки и паркирането на ремаркета, полуремаркета и кемпери в археологически обекти, морски брегове, плажове, краища на обществени гори и в обществени зони, както и свободното настаняване на повече от един кемпер от частни лица, без да се засяга член 34 от Кодекса за движение по пътищата (Закон 2696/1999, A’ 57). Нарушителите могат да бъдат наказани с лишаване от свобода до 3 месеца или с налагане на парична глоба.

Пред Радио София юристът Веселин Вълев обясни, че текстовете са публикувани в гръцкия Държавен вестник още на 20.01.2025 г.

"Оказва се, че текстовете са минали между капките и от тамошния бранш не са разбрали. Скандалът всъщност избухва в края на месец април, когато трима души от гръцкия кемпер клуб са глобени, заради това, че са спрели с кемпер на някакво място на морето“, каза Вълев.

Той цитира членове на гръцкия кемпер клуб, според които това е ограничение на личната свобода.

"Излиза, че може да спреш с лека кола до плаж или гора, но ако направиш същото с каравана или с кемпер, подлежиш на санкция. Глобата, която е записана в конкретния закон е 300 евро на човек, на палатка или на транспортно средство. На място органите на реда могат да решат дали да глобят по 300 евро на човек или на кемпер, каравана или палатка. Има и разпоредби за лишаване от свобода, но това са крайни случаи“, коментира Веселин Вълев.

Според него, единственият начин да не нарушиш закона, така както е написан, е да паркираш на място, което изрично е обозначено като паркинг.


По отношение на свободното къмпингуване по българското Черноморие, Вълев уточни, че все още не е приета наредба, която да уточнява забранените за това места.

"Според закона, тя трябваше да бъде приета още в края на 2020 г. Оттогава такова нещо няма. Пуснаха за обществено обсъждане един проект, който събра около 1000 отрицателни мнения от хора, от неправителствени организации. След това тази проектонаредба беше върната обратно за преработване и оттогава няма яснота какво се случва с нея", обясни Веселин Вълев.

Той е на мнение, че регулация у нас трябва да има и определи свободното къмпингуване в България като хаос. По думите му, правилата трябва да важат за цялата страна, а не само за морето.

Веселин Вълев добави, че вече е готов новият къмпинг пътеводител на България за 2025 г., който тази година се прави съвместно с Министерството на туризма. В него са представени 50 категоризирани къмпинга в цялата страна.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: Полина Начева

По публикацията работи: Полина Начева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна