Конституционният съд вече се произнасял по искане за произвеждане на референдум за въвеждането на еврото в България.
През февруари миналата година съдът окончателно потвърди, че национално допитване за запазване на лева като парична единица, няма да се произвежда след искане на партия "Възраждане" да се обяви за противоконституционно решение на 49-ото Народно събрание да отхвърли произвеждането на референдума.
През 2023 година Възраждане събра над половин милион подписа в подкрепа на национален референдум с въпрос "Да остане ли българският лев единствената официална валута в страната до 2043 година?" . Въпреки че подписите значително надхвърляха необходимите, Народното събрание не допусна провеждането му - заради противоконституционност.
Така – по жалба на депутатите на Костадин Костадинов, въпросът стигна до Конституционния съд.
Миналият февруари съдът отхвърли искането на Възраждане решението на Народното събрание да бъде обявено за противоречащо на Основния закон.
В мотивите си съдиите изследват детайлно Договора на България за присъединяване към ЕС.
"Чрез Договора, надлежно ратифициран от Народното събрание, България е поела валидно задължение за участие в паричния съюз. То е подчинено не на определянето на конкретни дати за държавите членки с дерогация, а на изпълнението от тях на критерии, което държавите членки чрез подписаните от тях договори са приели доброволно да изпълняват".
Преценката за момента, когато държава членка е готова да приеме еврото, т.е. изпълнила е конвергентните критерии, се извършва не едностранно от националния парламент на държавата членка, а от Съвета на Европейския съюз, по предложение на Комисията, след консултация с Европейския парламент, след обсъждане в Европейския съвет и след препоръка, отправена от квалифицирано мнозинство от членовете на Съвета, представляващи държавите членки, чиято парична единица е еврото. Това означава, че българският парламент, след доброволното включване на България във Валутно-курсовия механизъм ІІ (ERM ІІ), с едностранно свое действие не може да определи конкретна дата, до която няма да приема еврото, защото това би било пренаписване на условията и ред за приемане на еврото, което, пишат конституционните съдии, "противоречи на правото на Европейския съюз и е конституционно недопустимо".
В заключение съдът специално припомня, че още в решението си от 2016 г. е подчертал, че "националният референдум по своята същност и действие е мощно средство за пряко упражняване на държавната власт от гражданите“ , което налага Народното събрание да упражнява правомощията си така, че „да не допусне народът да бъде подвеждан да участва в гласуване, за което изначално е ясно, че резултатът от националния референдум няма да произведе целените правни последици“, пише в мотивите към решението на КС по жалба на Възраждане срещу отказа на 49-тото НС да бъде проведен на референдум по направеното предложение на инициативен комитет, внесено в Народното събрание на 7 април 2023 г.