За всички, които се занимават с отглеждането на пчели е ясно, че употребата на определени химически вещества за растителна защита, води до тези трагични последствия.
Освен изменението на климата, дейността на пчелите е от ключово значение в жизнения цикъл на растенията, а оттам се отразява и върху живота въобще.
Екип на Националния етнографски музей се е посветил на благородната мисия да насочва децата от ранна възраст и към тези въпроси.
Повече пред Радио София разказа Мария Боянова, етнолог от музея и водещ на творческите работилници за деца.
Тя посочи, че образователният уъркшоп "Благата пчелица“ е пилотно издание.
"С колегите го подготвихме с огромно вълнение. Имаме удоволствието да работим с редица партньори, без чиято подкрепа нямаше да успеем да осъществим това толкова богато и пълноценно събитие. Цялостната инициатива се осъществява по Национална програма "Образование с наука" на отворена сцена "Централни хали", на 31 май от 11 часа.“
В предвидената програма е включен разказ за пчелите в българската традиционна култура - какви са митологичните представи на българина за пчелата, употребата на меда в народната медицина и народната кухня, засегната е темата и за традиционното пчеларство. От Националния природо-научен музей ще бъде представена ролята на пчелите като опрашители в природата.
Ще има и демонстрация как функционира пчелният кошер, как е устроен той отвътре.
На децата ще бъде представена пълна картина за ролята на пчелата както в културен, така и в биологичен и природен план, подчерта Мария Боянова.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл и не се колебайте да посетите “Благата пчелица“ със своите деца.