Разговор със Стоян Панчев, икономист, съосновател на ЕКИП
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев, икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП).
Цитираните данни, са от по-рано представения днес нов икономически индекс, измерващ богатството на българските домакинства. Данните, на които стъпва индексът, включват всички видове финансово богатство плюс нова методология за измерване стойността на недвижимите имоти.
“Целта на икономическия индекс е да покаже каква е стойността на активите, които притежават българските домакинства. Жилищата са основният актив, който се притежава от българските домакинства.
Това не са точно инвестиции, защото по-голямата част от тези жилища са тези, в които ние живеем. Те не са купени като форма на финансова спекулация, а са нашите домове, т.е. по-голямата част от богатството на българите се състои в стойността на техните домове”, обяснява Стоян Панчев.
Другият основен компонент са финансовите активи, като тук най-големите са депозитите в банките, като в тях се включва и разполагаемостта в кеш на домакинствата.
На второ място е собствеността в бизнес, т.е. има домакинства, които притежават и част от семеен бизнес и това представлява втората най-голяма група от активите на българските домакинства.
Стоян Панчев припомни също, че данните са представителни и са взети от БНБ, Евростат и НСИ и се отнасят към края на 2024 г. Той посочи също, че в тези данни не присъства един сериозен актив като собствеността на земя, златото и криптовалутите, но за тях липсва достатъчно добра и достъпна публична информация.
Чуйте повече в разговора на Данаил Конов и Невена Николова в звуковия файл.