Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА).
Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. "Нека има контрол на разходите, но трябва да видим какво ние даваме за тази система!", коментира пред БНР-Радио София адвокат Свилена Димитрова, председател на ББА.
Тя изтъкна, че здравните вноски у нас са най-ниските в целия Европейски съюз. Това се отразява на това - какво можем да си позволим като лечение и превенция.
"Здравните вноски на един средностатичстически българин за целия му живот са по-малко, отколкото струва една немного скъпа операция в Германия или Турция. А иначе очакванията ни са много големи и това е нормално – европейци сме."
По думите на Димитрова, клиничните пътеки не са остойностени правилно и трябва да се индексират спрямо инфлацията. Държавата не внася реалния размер здравни осигуровки за държавни служители и пенсионери. Никой не е правил изчисления на реалните разходи, но неслучайно се налагат доплащания за лекарства, за консумативи и услуги.
"Не мога да кажа колко процента трябва да е вноската. В Румъния е по-голяма от нашата – 10%, а и там има проблеми в здравеопазването. Медицината се развива непрекъснато и искаме да имаме достъп и до последните новости в тази област.
Трябва да осъзнаем, че това са нашите инвестиции в здравето ни. Грижата за здравето се основава на права, но и на задължения на самите хора.
Това е и отговорност към семействата, към работодателите, към държавата. Не НПО трябва да дадат решението, ние можем да бъдем коректив."
Чуйте разговора на Невена Николова и Данаил Конов.