В Ловеч, където през 1901 година за първи път е изпят Химнът на светите Кирил и Методий по едноименното стихотворение на Стоян Михайловски и музиката на Панайот Пипков, днешният празник на българската просвета и култура и славянската книжовност ще бъде отбелязан с молебен, празнично дефиле и награждаване на изявили се учители и ученици.
В празничния ден пред катедралата "Св. св. Кирил и Методий" митрополит Гавриил ще отслужи молебен от 9:30 ч. След това от там ще тръгне и празничното шествие на ловешките училища. То ще премине по централната пешеходна зона и ще завърши на площада в стария квартал "Вароша". Там на официална церемония с плакети "Св. св. Кирил и Методий" ще бъдат наградени изявили се през годината учители и ученици.
Ще бъде връчена и ежегодната персонална награда за култура "Ловешки меч".
Ще звучи и "Върви, народе възродени". Музиката на песента по стихотворението на Стоян Михайловски е написана на 9 май 1901 г. от учителя Панайот Пипков в час по пеене в ловешкото петокласно училище "Йосиф Първи". Изпята е на празника на светите равноапостоли на 11 май, а година по-късно вече се пее в много училища в цялата страна и се превръща в химн на българската просвета и култура.
Буквите от глаголицата, кирилицата и съвременната ни азбука ще бъдат начело на празничното шествие във Враца. То ще завърши пред паметника на светите братя Кирил и Методий в центъра на града.
Глаголицата, кирилицата и съвременната ни азбука, изписани на 10-метрови пана, ще бъдат носени от отличени ученици и педагози, спортисти и граждани.
Парадът на буквите ще бъде начело на традиционното празнично шествие.
То ще премине през централната пешеходна зона и ще завърши пред паметника на светите братя, където ще има празнична програма.
"Кирил и Методий са написали българската азбука. Затова ще покажем радостта си. Свято и българско, така го чувствам. Може би е един от малкото чисто български празници. Затова ние трябва да се гордеем с тях и да ги почитаме завинаги. Всички много се радваме, че имаме такъв празник. Имаме си собствена писменост. Така ние сме се отличили с нещо от другите народи, били сме просветени. Можем да четем на собствен език, да пишем на собствен език. С този празник благодарим на Кирил и Методий", споделиха врачани.
В Плевен ще отличат дейци на образованието, науката и културата за Деня на Светите братя Кирил и Методий. Празнично шествие на ученици, студенти и преподаватели ще премине по централната пешеходна зона.
Празничното шествие, предвождано от детски оркестри и свещеници с икона на Светите братя Кирил и Методий, тръгва от 10:30 от площад "Стефан Стамболов".
От 11:00 часа пред паметника на Светите братя Кирил и Методий ще бъде отслужен празничен молебен и водосвет. Слово по повод празника ще произнесе кметът на града д-р Валентин Христов.
Празникът на духа и словото в Плевен продължава с общоградско хорово изпълнение на химна "Върви, народе възродени". Началото е от 11:30 на централния площад "Възраждане".
По повод 24 май ръководството на общината ще отличи директори, учители и ученици, дейци на културата и изкуството.
Церемониите ще започнат в 12:00 часа в зала "Катя Попова" - награждаване на учители и ученици, а час по-рано в Арт-център-Плевен – и награждаване на дейци на културата. До 18:00 часа на площад "Възраждане" за всички ценители ще бъде организирана и традиционната "Алея на книгата".
В Кърджали 24 май ще бъде отбелязан с общоградско тържество. Началото ще бъде поставено с шествие на представителни блокове от училищата и детските градини до паметника на Освободителите. Там ще се проведе и празничният ритуал, на който ще бъдат отличени изявени ученици. Шествия и тържества ще има във всички общини в област Кърджали.