Дъждът, който и в Кюстендилско не спира второ денонощие, ще доновреди на черешовата реколта в региона, която на места ще е нулева след измръзванията през април, коментираха аграрни специалисти. От влагата оцелелите на места плодове може да загният или да бъдат нападнати от гъба.
Дъждът ще навреди на оцелелите плодове и е необходимо пръскане на дърветата, отбеляза дългогодишният директор на Института по земеделие край Кюстендил проф.Димитър Домозетов, сега земеделски производител:
"За насажденията сега, особено след тези дъждове, трябва да се внимава много с гъбните болести и неприятелите, които се намножават сега много. За 77 години, които съм, не е имало такъв случай. Имало е и мразове, и всичко, но не в такава фаза. Беше много топло края на март, овощните дървета всички се развиха, започнаха да цъфтят и в момента нацъфтяха и то едновременно започнаха - няма слива, няма череша, няма круша и ябълка".
Градините са нападнати и от птици вредители:
"Най-голямата опасност ще дойде от птиците. Няма какво да ядат, няма никакви плодове. Те сега са в период на размножаване, малки имат.".
Същевременно собствениците на 1000 декара овощна градина край близкото село Дворище са закупили и монтирали инсталация против градушки на газ и при всяка неблагоприятна и рискова ситуация я използват, за да опазят плодовете си при градоносни облаци.