Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Излезе третата книга с разкази за стара София на Николай Братоев-Крижицки - "Софийски импресии"

Снимка: Радио София

Николай Братоев-Крижицки издаде трета книга с разкази за стара София - "Софийски импресии“. Тя е продължение на сборниците "Ръкавелите на стария полковник“ (2022) и "Стъпки“ (2023).

Николай Братоев - Крижицки е роден в София през 1967 г., Той е колекционер на фотографии и изследовател. От 2012 г. до днес работи активно за сайта "Изгубената България" (автор и създател Пейо Колев). През 2017 г. е идеен съавтор и откривател на истории, интервюта и материали за единствения по рода си у нас фото албум "Бомбардирана София" (авторски колектив), представляващ сборник от неизвестни фотографии.

Книгата "Софийски импресии“ съдържа 25 разказа отново вдъхновени от миналото на столицата. За нея, авторът казва: "Стара София е град на калдъръмени улици, газени фенери и звън на конски подкови. После на модерни кина, театри, трамваи, бирарии и кафенета. Днес това минало се обажда от всяка фасада, от всеки един ъгъл. Там се коренят спомените на времето. Всъщност градът е един голям спомен, където всяка стъпка носи в себе си ехо от времето си“.

В книгата Николай Братоев-Крижицки описва истински събития, които са се случвали в столицата.

Пред Радио София авторът сподели, че книгата е наситена с фотографии, които допълват съдържанието. Събира снимките най-вече от антиквари.

"Снимката на корицата е Централна гара и хората, които чакат – шарена палитра от различни прослойки хора. Отпред има хора с цървули и навуща, директно седнали на линията. Има ученици, които са забелязали фотографа и са любопитни. Влаковете тогава явно не са били толкова често, защото линиите са заети от седнали хора. Те знаят, че влакът ще се появи днеска“, обясни Крижицки.

Казва, че в София още се намират места, които съществуват и до днес и са запазили предназначението си. Такава е сладкарница "Роза“.

"Тя съществува и до днес. Друго кафене е, по друг начин се казва, но това, което била, си продължава с тази дейност. Един от дюкяните, който не си е сменял предназначението, е ковачницата "Крали Марко“, която днес е на бул. "Сливница“. Тогава е била извън града, защото "Шареният мост“ преди да се нарече "Лъвов мост“ е бил в края на града. В този район има и една кръчма, която си съществува от тези времена“, посочи Николай Братоев-Крижицки.

Той даде пример и с къща, построена преди Освобождението в една от пресечките на бул. "Витоша", която през времето и до днес работи като кръчма.

В книгата има разкази за спорт, за Дан Колов, за училищата в Стара София, за тъмнината и ключарите в града.

Фотографиите в този уникален по рода си справочник, са придружени с обширен исторически анализ за историята на столицата ни при въздушните удари от края на войната през 1943-1944 г.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени