Страните членки на ЕС одобриха регламента за създаване на финансовия механизъм SAFE. Той е на стойност 150 милиарда евро и трябва да подкрепи държавите от ЕС, които искат да инвестират в отбранително промишлено производство чрез съвместни поръчки, фокусирани върху приоритети.
SAFE ще финансира спешни и мащабни инвестиции в европейската отбранителна технологична и промишлена база. Целта е да се засили производителната способност и да се гарантира наличието на отбранително оборудване тогава, когато е необходимо. Необходимо е и премахване на съществуващите разлики в способностите. И така в крайна сметка ще бъде повишена цялостната отбранителна готовност на ЕС.
Същевременно механизмът ще помогне на ЕС да окаже и по-нататъшна подкрепа за Украйна, като включи в него още от самото начало нейната отбранителна промишленост.
Чрез този механизъм, ЕС ще осигури до 150 милиарда евро, които ще бъдат отпуснати на заинтересованите страни членки при поискване и въз основа на изготвени национални планове под формата на дългосрочни заеми на конкурентни цени. Те ще бъдат изплатени от страните бенефициери.
Въпросните държави ще трябва да извършват съвместни поръчки с участието на поне две страни, които имат правото да кандидатстват.
Поради геополитическата ситуация в момента и спешната необходимост от големи инвестиции в отбранително оборудване, SAFE ще позволи и поръчки с участието само на една страна членка, но за ограничен период.
Украйна, Швейцария, Лихтенщайн, Исландия и Норвегия ще бъдат третирани по същия начин като страните членки на ЕС. Те не само ще могат да участват в съвместните поръчки, но и да продават своето отбранително производство.
Механизмът ще позволи на преговарящи страни, кандидатки, потенциални кандидати и държави, подписали споразумения за сигурност и отбрана с ЕС като Великобритания, да участват в съвместните поръчки.
Допустимите действия, които ще бъдат финансирани чрез SAFE, ще бъдат свързани с първия списък от приоритетни сфери, посочен на срещата на върха на ЕС на 6 март Те ще бъдат разделени на две категории отбранителни продукти. Първата е боеприпаси и снаряди, артилерийски системи, способности за сухопътен бой и системите в тяхна подкрепа. Втората е системи за противовъздушна и противоракетна отбрана, способности за надводен и подводен бой, дронове и системи против тях, системи за зареждане във въздуха, космически активи и средства за защитата им, изкуствен интелект и средства за електронна война.
Продуктите от втората категория ще подлежат на по-строг контрол на допустимостта.
SAFE влиза в сила на 29 май – два дни след публикуването му в Официалния вестник на ЕС.