Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Достъпът до редкоземни елементи е приоритет за ЕС на предстоящата среща на върха с Китай

Снимка: Ройтерс

Лидерите на Европейския съюз ще използват срещата на върха с Китай следващия месец, за да търсят по-добър достъп до китайски редкоземни елементи и критични минерали, като двете страни ще се занимават с редица въпроси, свързани с тарифите, съобщиха за Ройтерс източници, запознати с плановете.

В продължение на години Китай имаше почти монопол върху производството на редкоземни елементи. Той засили контрола си върху износа на минералите, търсени от автомобилните производители, отбранителната промишленост и производителите на възобновяема енергия, след високите тарифи, обявени от президента на САЩ Доналд Тръмп на 2 април.

Китай обаче има оплаквания и от ЕС, тъй като блокът се стреми да защити автомобилния си сектор от по-евтиния китайски внос, като в същото време властите в Пекин наложи рестриктивни мерки срещу вноса на европейско бренди.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателят на Европейския съвет Антониу Коща ще пътуват до Пекин за двустранната срещата на върха на 24-25 юли. Тя ще отбележи и 50 години отношения между ЕС и Китай и ще се проведе две седмици след крайния срок, 9-и юли, определен от Съединените щати за повечето търговски партньори да се споразумеят за избягване на по-високи тарифи.

Тъй като автомобилните производители заявиха, че ограниченията на Китай за износа на редкоземни сплави, смеси и магнити биха могли да доведат до забавяне на производството, се очаква европейските лидери да настояват за позицията си пред китайския президент Си Цзинпин и премиера Ли Цян на отделни срещи, каза пред Ройтерс европейски представител, пожелал анонимност.

Два други източника от ЕС пък заявиха, че мисията на ЕС в Китай е фокусирана единствено върху редкоземните елементи до предстоящата среща на върха.

През май китайското министерство на търговията заяви, че е създаден "зелен канал", който ускорява издаването на лицензи за редкоземни елементи за фирми от ЕС. Един европейски дипломат обаче заяви, че от няколкостотин заявления не повече от половината са показали признаци на обработка.

"Ситуацията се подобрява, въпреки че процентът на одобрените лицензи варира. Освен това, дори след като лицензът бъде издаден, все още могат да се наблюдават забавяния при митническото оформяне", посочи Адам Дънет, генерален секретар на Европейската търговска камара в Китай.

Някои европейските служители обаче заявиха, че не очакват срещата на върха да доведе до големи сделки, като един от тях коментира, че Китай "играе картите си много добре". Един от тях посочи за Ройтерс, че Китай е определил редкоземните елементи като основна уязвимост и чака до последния момент, за да направи отстъпки.

ЕС иска Китай да предостави лицензи за редкоземни елементи за по-дълъг период или да ги премахне за износ към единния блок. Във всеки случай се иска Пекин ясно да разграничи ЕС от Съединените щати. Китай предложи да даде приоритет на лицензите за износ на редкоземни елементи за гражданска употреба за американски фирми по време на разговори в Лондон по-рано този месец.

"Ако Китай иска ЕС да е на еднакво разстояние между него и администрацията на Тръмп, търговските режими на Китай също не могат да поставят наравно САЩ и Европа", отбеляза  Хосук Лий-Макияма, директор на търговския мозъчен тръст ECIPE, който се срещна с висши китайски служители миналата седмица.

Друг служител на ЕС заяви, че предстоящият краен срок за постигане на споразумение със Съединените щати, което може да окаже натиск върху ЕС да бъде по-строг към Китай в замяна на смекчаване на американските тарифи, затруднява работата на съюа по сделка с Пекин. Той посочи, че винаги е възможно крайният срок 9-и юли да бъде отложен или подробности за всяка сделка на САЩ да се появят по-късно, което ограничава възможността за напредък на търговските преговори на ЕС с Китай.

Китай желае ЕС да замени вносните си тарифи за китайски електрически превозни средства с ангажименти за минимални цени и други отстъпки, след като отложи налагането на мита върху европейското бренди. Китай заяви, че преговорите са в заключителни етапи, но служители на ЕС отбелязват, че напредъкът е ограничен.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна