Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Операцията срещу Иран целеше отклоняване на вниманието от израело-палестинския конфликт

Ангел Орбецов: Иран много трудно би се отказал от своята ядрена програма

"В нито един документ не е записано, че страната се стреми към произвеждане на ядрено оръжие"

| Интервю

Светът си отдъхна, след като спряха бомбардировките и двете страни - Иран и Израел - приеха примирието, макар че то е сключено по изключително нестандартен и извънсистемен метод, приложен от президента на САЩ Доналд Тръмп - в дисонанс международното право.

Това каза в предаването "РадиоТочка" дипломатът, иранист, специалист по персийски език и персийска история и бивш посланик за специални мисии в МВнР д-р Ангел Орбецов.

Според него една от целите на израелската операция срещу Иран е отклоняване на вниманието от израело-палестинския конфликт:

"Това беше една от целите, макар че тя не е афиширана изобщо. Но тук вече ще лъсне, че представяният от Израел враг в лицето на Иран, за когото създават представата, че е най-зловредният режим в Близкия изток и всички беди произтичат от него, не е причина за възникването на бедите, а тези проблеми в Близкия изток остават да бъдат решавани в последствие". 

По думите на Ангел Орбецов това, че Иран "започна да нарушава своите ангажименти по ядрената програма през 2019 г., не означава, че е започнал да развива тази програма за военни цели":

"Никъде в докладите на МААЕ, включително от 12-и юни, малко преди ударите на Израел, не се твърди, че Иран развива ядрена програма за военни цели. ... През 2005 г. върховният духовен лидер аятолах Хаменей издаде една фетва - това е религиозна заповед, инструкция, която е морален ангажимент на всяка власт в Ислямската република - в нея се казва, че Иран никога няма да произвежда, да складира и да употребява ядрено оръжие. В нито един документ не е записано, е Иран се стреми към произвеждане на ядрено оръжие".   

Иран много трудно би се отказал от своята ядрена програма, смята той:

"Решението на страна да развива ядрена програма за мирни цели е дълбоко осмислено и се подкрепя от всички правителства от края на 50-те години досега. Иран много трудно би се отказал от своята ядрена програма, имайки предвид опита и експертизата, която е придобил за всички тези години".

Според него, за да подтикнат процеса на преговори с Иран, САЩ трябва да се върнат към Съвместния всеобхватен план за действие, който напуснаха през 2018 г., и да премахнат санкциите, които са наложени на Техеран.

Дипломатът коментира, че има "колосална разлика" от началото на 90-те години, когато е работил в Иран, и сега, като изказа мнение, че "либерализацията е настъпила в доста широк план, включително и в облеклото на жените". 

Той обясни, че на религиозни норми се подчинява политическата система на страната:

"Но и тя не е такава задръстена теокрация, за каквато я представят някои хора. Там има една изключително сложна симбиоза между дирижирано и изборно начало в политическата система. ... Ролята на върховния духовен лидер е от много сериозно значение в политическата система, но дори и той не е безалтернативен. Ако се случи нещо, което да го извади от възможностите да управлява страната, той би могъл да бъде заменен или от върховен ръководен съвет, който се състои от трима души, докато Съветът на експертите избере нов върховен лидер".   

Интервюто на Илия Вълков с Ангел Орбецов в предаването "РадиоТочка" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени