"Истината какво се случва с откраднатите автомобили във Великобритания", така е озаглавена втора поредна статия в "Мейл онлайн" по въпроса, в която отново фигурира името на България като дестинация за продажба на части или транзитен пункт за контрабанден внос в Русия, заобикаляйки санкциите.
Статията е онагледена с много богат снимков материал и карта. Става ясно, че бандите крадат луксозни автомобили от британските улици, преди да ги изнесат в чужбина в рамките на часове за продажба в Близкия изток и Африка. Други скъпи превозни средства, включително Range Rover и Rolls-Royce, се транспортират до Източна Европа, включително България, и след това се внасят контрабандно в Русия за използване от избягващия санкции кремълски елит.
Кражбите на автомобили във Великобритания, което струва 1,77 милиарда паунда годишно, се осъществява с използването на високотехнологични устройства за 20 000 паунда, за да измамят системите за безключово влизане.
Откраднатите автомобили след това бързо се превозват до Дувър и се товарят на фериботи, преди жертвите, кредиторите или полицията да могат да реагират. Ако колите предварително са разфасовани, частите обикновено стигат до Албания, България, Кипър и Гърция.
България и Полша изрично са посочени като страни, където открито се рекламират специални системи за безключово отключване на специфични модели. "Кражбата на превозни средства вече не е ниско ниво на опортюнистично престъпление, а по-скоро високорискова форма на сериозна и организирана престъпност с вътрешни и международни измерения", се казва в специален доклад по темата.
Незаконната търговия е довела до 82% увеличение на застраховките за автомобили от 2021 година насам.