Без резултат приключиха преговорите между синдикатите и бизнеса по предстоящото транспониране в българското законодателство на новата европейска директива за адекватните минимални работни заплати. Те ще продължат следващата седмица - това каза за БНР президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.
Освен с определянето на минималната заплата, директивата е свързана и със стъпки за разширяване на обхвата на колективното трудово договаряне:
"Работодателите се опитаха да ограничат разговора до минималната работна заплата, без да вървим нататък по директивата, а и както можеше да се предполага, не стигнахме доникъде, защото транспонирането на директивата предполага промени в много закони, основно в Кодекса на труда. Обаче, разбира се, трябваше по някакъв начин да поставим и въпроса за същите промени в Закона за държавния служител. Даже там нещата са по-сложни, отколкото в Кодекса на труда. И не стигнахме доникъде. Ще продължим разговорите във вторник", каза Димитър Манолов.
Той припомни, че от синдиката вече са внесли подробен пакет от промени в законодателството, свързани със статута на държавните служители.
По инициатива на социалния министър Борислав Гуцанов днес бяха проведени разговори между социалните партньори по директивата. В нея ключов въпрос, освен механизъм за определяне на минималната работна заплата, е и разширяването на обхвата на колективното трудово договаряне.
В случай, че не се стигне до съгласие между социалните партньори, държавата ще влезе в ролята си, информираха от социалното министерство след проведената среща.
Министър Гуцанов ще положи всички усилия да се стигне до разбирателство и в Народното събрание да бъде внесен консенсусен проект, а не да се налага силово решение, е казал министърът, цитиран от пресцентъра на министерството. Той е категоричен, че минималната заплата не може да бъде по-ниска от достигнатото вече ниво от 1077 лв. и при определянето на нейната стойност трябва да има баланс - да обезпечава минималния жизнен стандарт, но и да отговаря на изработеното.
Ако до 1-и септември не се постигне договореност по нов механизъм за определяне на минималната заплата, тя ще продължи да се определя по сегашните разпоредби на Кодекса на труда – като 50% от средната за страната за период от 12 месеца.