Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петцифрена такса за студенти?! Дали формулата за платено следване не трябва да се преразгледа?

Снимка: БГНЕС

Редица висши училища предвиждат съществено увеличение на таксите за платено обучение. Само преди дни от Софийския университет публикуваха своите такси за следващата академична година, от които става ясно, че за някои специалности като Физика и Ядрена енергетика сумите достигат до близо 27 хиляди лв., а за специалността Химия - доближават 29 хиляди. Увеличението за някои специалности е двойно и дори тройно спрямо настоящите такси и това шокира студентите.

Заради недоволството в парламента бяха внесени промени в Закона за висшето образование, които предвиждат таксите за обучение на студентите у нас да бъдат редуцирани.

В момента таксите се изчисляват по формула на база 100 процента издръжка на студент, умножена по коефициент за съответното направление. Предложението е тя да не може да бъде по-ниска от 75 на сто от издръжката, а за докторанти - не по-ниска от 70 на сто.

Промяната беше вече одобрена на първо четене от Парламентарната комисия по образованието и науката.

Междувременно от Софийския университет публикуваха становище по темата. От там настояват за дори по-голямо ограничение - таксата за платено обучение да е не по-ниска от 60% от средствата за издръжка на обучението плюс таксата, т.е. таксите да бъдат понижени с 40%. 

"Темата е неприятна, 5-цифрените суми ще са непосилни за много студенти. Някои дори споделиха, че не биха могли да продължат обучението си, което е жалко – коментира пред БНР-Радио София Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). – Повишението при държавна поръчка бе не повече от 10-12% - до 120 лева и това се прие добре, но в платената форма на обучение скокът е неочаквано драстичен. Разликата е огромна, затова ще подкрепим възможно най-ниския процент, заложен във формулата."

По думите му, възможно е да има отлив от специалности заради високи такси. Малко родители могат да отделят 100 хиляди лева за 4 години следване.

"Ректорите също узряват, че таксите са непосилни. Оптимист съм за намиране на добро решение до края на летния сезон. Ако това не се случи, няма да се отрази добре на студентската общност.

Трябва да се помисли дали тази формула е най-добрата и да се търси решение, устойчиво във времето. Промените в таксите да оказват по-поносим натиск върху студентите", отбеляза още Стойков.

  • Студентски протест е планиран в София на 9 юли пред подлеза на Ректората на Софийския университет.

В звуковия файл може да чуете разговора на Невена Николова и Данаил Конов с Ангел Стойков, както и анкета на Надежда Герова със студенти.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна